'Kargo ücretlerine yapılan zam yüzde 100’ü aştı'

Görsel: Pixabay

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, kargo ücretlerine son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldığını dile getirerek, “Sattığımız üründen alacağımız karı kargo için ödüyoruz. Artan maliyeti tüketiciye yansıtmak zorunda kalacağız” dedi.

'BU AY YÜZDE 50'YE YAKIN ZAM'

DÜNYA’ya konuşan OSS Başkanı Ziya Özalp, son dönemde sektörde yaşadıkları en büyük sıkıntılardan birinin kargo fiyatlarında yaşanan artış olduğunu ifade etti. Özalp, geçen yıl pandemi öncesi şubat ayında kargo firmalarının gönderi ücretlerine yüzde 50’ye yakın zam yaptığını hatırlatarak, “Kargo sektöründeki zam, e-ticaretteki büyüme ile başladı. Artan talebe yetişemeyen kargo firmaları altyapı yatırımlarını hızlandırmak zorunda kaldı. Firma yetkilileri bize artan maliyetlerden dolayı bu zammı yapmak zorunda kaldıklarını yeni bir zam olmayacağını söylemişti. Ancak bu ay yüzde 50’ye yakın zam daha yapıldı. Böylece son bir yıl da kargo ücretlerine yapılan zam yüzde 100’ü aştı” açıklaması yaptı.

'ÜRÜNÜN FİYATINI GEÇTİ'

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise  “Kargo ücretleri ürünün fiyatını geçmiş durumda. Artan online ticareti fırsata dönüştürüyor kargo şirketleri. Biz doğru bulmuyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın da bu konusa çalışma yaptığını biliyoruz. Artan fiyatlar vatandaşı esnafı bunaltır hale geldi” dedi.


PAYLAŞ