Boğaziçi'ne atanan rektör Bulu: Asla istifayı düşünmüyorum

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atandıktan sonra öğrenciler tarafından protesto edilen Melih Bulu yaptığı açıklamada Boğaziçi'ne rektör olmanın kendisinin hayali olduğunu belirterek "Üniversiteyi ilk 100'e sokacağım." dedi. Bulu, devamında "Asla istifayı düşünmüyorum" diye konuştu. 

Bulu'yu istifaya çağıranlar arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gibi isimler de bulunuyor.  

Öte yandan LGBTİ+ bireylere yönelik artan nefret söylemlerine ilişkin de konuşan Bulu, "Ben de LGBT bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunan bir insanım" ifadelerinde bulundu.

'LGBT BİREYLERE YÖNELİK ASLA TEPKİM SÖZ KONUSU DEĞİL'

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, günlerdir protestoların hedefinde olan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'yla konuştu. Bulu, "Burada LGBT kimliği hedef alınıyor gibi bir yaklaşım yok, Boğaziçi kurumsal olarak her kimliğe saygılıdır. Benim LGBT bireylere yönelik asla bir tepkim söz konusu değil. Ben de LGBT bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunan bir insanım. Ancak bu üniversitede kulüpleşmek için önce aday kulüp statüsü alınıyor siz de biliyorsunuzdur, 2 senelik bir izleme süresi oluyor. LGBT aday kulüptü, henüz kulüpleşmemişti." dedi.

Devamında ise şunları kaydetti:

"Açıkçası süre aşımı vardı, bizden önceki yönetim işi uzatmış, 6 ay kadar önce dolmuş süre. Bu infiale yol açan serginin materyalleri LGBT kulüp odasından çıkınca, bir de üzerine PKK ile ilgili bir materyel de yine aynı odada bulununca kulüp adaylığı iptal edildi. Öğrenciler bunun üzerine rektörlük binasını ablukaya aldılar."

"İlk gün ne diyorsam aynısını demeye devam ediyorum Nagehan Hanım. Bakın dün daha önce olmayan bir şey oldu, rektörlük binasının tüm kapılarını tuttular. Benim dışarı çıkmamı engellemeye çalıştılar."

"Bakın gösteri elbette yapılabilir, sergi düzenlenebilir ancak izinsiz olmaz. Bu sergi için hiçbir izin alınmamış. Üstelik bir gece önceden güvenlik görevlileri o resmi görüp uyarmışlar, öğrenciler ısrar etmiş."

"Asla istifayı düşünmüyorum. Başta bu krizin 6 ay içinde biteceğini öngörmüştüm, öyle de olacak" 

Elbette böyle sert geçecek bir 6 ay değil. Tansiyon düşecek ancak 6 ay içinde kriz tamamen biter" 

'BAZI GRUPLAR AŞIRIYA GÖTÜRDÜLER'

Bulu, bu sabah basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise "Maalesef bazı gruplar bu protesto kültürünü biraz aşırıya götürdüler" yorumunda bulundu. Bulu, şunları kaydetti:

"Boğaziçi'nde demokratik sınırlara uydukları sürece kendilerini ifade etme hakları vardır. Ben de rektör olarak buna sonuna kadar izin veren bir rektörüm.  Bununla birlikte başkalarının haklarını suistimal eden, onları zorlayan noktalara geldiği zaman tabii ben de bunları olabildiğince engellemeye çalışıyorum. Demokratik eleştiri kültürünün mutlaka bizim korumamız lazım. Bu ülkemiz içinde çok kıymetli, Boğaziçi için de çok kıymetli. Maalesef bazı gruplar bu protesto kültürünü biraz aşırıya götürdüler. Evvelsi gün olan olaylarda rektörlük binasının üç kapısı da ablukaya alınarak içerde çalışanların saat 21.00'e kadar dışarı çıkmaları engellendi fiili olarak. Bununla ilgili uyarılar yapılmasına rağmen öğrenciler başkalarının özgürlüğüne engelleyici tarzda bir duruma girdiler. Bu kapsamda da uyarılmalarına rağmen bu abluka kalkmadığı için bununla ilgili bir tedbir alınma zorunluluğu doğdu. Bütün olay bundan ibarettir."

'SAYIN KILIÇDAROĞLU DA ATANDI'

Gazeteci Barış Yarkadaş ise KRT TV'de yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun istifa çağrısıyla ilgili olarak Bulu'nun bir yakınının kendisine "Ben görevimin başındayım, çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Ben bir bürokratım, beni buraya cumhurbaşkanı atadı. Ben bu üniversiteyi ilk 100'e sokacağım. İstifa etmeyeceğim, Sayın Kılıçdaroğlu da atandı, ona da itiraz edenler vardı o neden itiraz etmedi?'" dediğini aktardı.

Tükenmez Haber, Habertürk


PAYLAŞ