Davutoğlu ve Babacan'dan ortak açıklama

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye'de zihniyet ve sistem sorunu olduğunu söyledi.

Babacan,"Türkiye'de yönetim sistemi sorunu, ve yönetenlerin zihniyeti sorunu var. Sistem değişikliği ve zihniyet değişikliği şart. Bu zihniyet de topyekûn iktidar değişikliği olmadan mümkün olmayacak" ifadesini kullandı. Davutoğlu da, "Önce sistem değişimi, ardından da zihniyet değişikliği gerekiyor" ifadesini kullandı. İki lider, ana gündem maddelerinde "güçlendirilmiş parlamenter sistem" olduğunu söylerken, iki parti arasında çalışmaların devam edeceği vurgusunu yaptı. 

BABACAN ZİYARET ETTİ

DEVA lideri Babacan, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'nu partisinin genel merkezinde ziyaret etti.  Görüşmenin ardından Babacan ve Davutoğlu, ortak basın açıklaması düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "yeni anayasa" açıklamasını değerlendiren Davutoğlu, "Gündem değiştirme çabasıdır, burada samimiyet görmüyoruz, iklim oluşturma çabası görmüyoruz" dedi. Babacan ise, "Mevcut anayasaya uymuyorsun, anayasayı değiştirmekle niye uğraşıyorsun?" ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan için Twitter'da başlatılan 'Erdoğan'ın yanındayız' kampanyasına ilişkin konuşan Babacan, Boğaziçi, 'rektör istifa etsin', o cuma namazından sonra diyor ki, -hep cuma namazından sonra yapılıyor açıklama- 'Neredeyse cumhurbaşkanı istifa etsin diyecekler' diyor. Propaganda makinesinin düşmesine basıyor, 'Hedefte ben varım, herkes tertibini alsın diyor'. Bu oyunlara kimsenin kanmaması lazım, laf üretmeye çalışıyorlar hâlâ, bir an önce iş üretsinler" diye konuştu. Davutoğlu da aynı konu için, "Vali, iktidar partisinin değil, kamunun görevlisidir. Bu tür kampanyalara valilerin katılması da zaaftır. Cumhurbaşkanlığı makamı valiliğin desteğine ihtiyaç duyuyorsa kendilerini tartışmaya açmışlar demektir. Görevlerini yapmalarını isteyebilir, kendisine saygısı varsa beni destekleyin diyemez, demez" diye konuştu. 

BOĞAZİÇİ AÇIKLAMASI

Erdoğan'ın ve Soylu'nun LGBTİ+'ları hedef göstermesi hakkında konuşan Davutooğlu, "İktidar ve Cumhurbaşkanı bütün BOUN camiasının ortak meselesi olarak başlayan tepkiyi, toplumun bir kesimi tarafından olumsuz şekilde algılanacak düşüncesiyle bir gruba mahkum ettiriyor, herkesi onun içine sokuyor. Haklı taleplerin gözardı edilmesinin önünü açıyor. Biz Gelecek Partisi olarak aile değerlerini esas alan bir anlayışa sahibiz ama TC vatandaşları kanun önünde ve bu anlamda anayasa hakları bakımından hepsi birbirine eşittir, görüş beyan etmesi konusunda da baskı altına alamaz. İktidara düşen, o üniversitenin iklimi gözetilerek toplumsal barışı sağlayarak iç dokusunda tepkilere sebep vermektense makul bir çözümün yolunu arar." dedi.

ARINÇ'IN SÖZLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

"Türkiye'nin acil bir hukuk reformuna, hukuku tahsis edecek hukuk yönetimine ihtiyaç vardır." şeklinde konuşan Davutoğlu, "Arınç'ın açıklaması durumu doğru tasvir ediyor. Bu sebeple biz bazı yerlerde değiliz, bizim neden iktidarın içinde olmadığımızın tespiti Arınç'ın sözlerinde gizli." dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

TRT ve AA'nın tek görevi var bugünlerde, yolsuzluklar, yoksulluklar konusunda mazur gösterecek döküman arıyorlar. Bunu Japonya'da aramışlar, yanlış yapmışlar, Türkiye'nin Japonya'yla kıyaslanamayacağını herkes biliyor. Türkiye'nin enflasyon, işsizlik oranları Japonya'yla değil Afrika ülkelerini andırır hale geldi. Mardin'deydim, Seydişehir Pazarı'ndaydım, Yalıhöyük'teydim, kadınlar geride kalan pazar malzemelerini toplamaya çalışıyorlardı. Hepsinde feryat var. Birileri saraylarda bu feryatları duyamaz hale geldi, biz duyuyoruz. Bütün bunlar acziyet, tükenmişlik ve erken seçimin de işaretleridir, her zamankinden daha hazır olacağız.  

BABACAN'IN AÇIKLAMASI

"Türkiye'de ne zaman bir siyasi partinin bayrağı, cumhurbaşkanı forsunun yanına kondu, devleti oluşturan omurganın sonu gelmiş oldu" diyen Babacan, "Bir Cumhurbaşkanı şapkasını takıyor valiye talimat veriyor, Genel Başkan şapkasını takıyor, İl Başkanı'na talimat veriyor. Herhangi bir vali, iktidar partisinin ilçe partisiyle toplantı yapıyor bunu gördük. Ülkedeki sistemin nereden nereye geldiğini görüyoruz. Sistem değişikliği ülkenin önemli ihtiyacı. Herhangi bir olayda Erdoğan'ın olayın hedefinde kendisi olduğuyla ilgili bir toplumsal algı oluşturduğu an biliyor ki kendi seçmeni etrafında konsolide oluyor. Seçmeni, problemlerin büyüdüğünü görse de 'Bana saldırıyorlar' dediğinde konsolidasyon oluşturabiliyor. BOUN diyor ki rektör istifa etsin, o diyor ki cuma namazından sonra, hep cuma namazından sonra yapılıyor, neredeyse cumhurbaşkanı istifa etsin diyecekler diyor. Propaganda makinesinin düşmesine basıyor, hedefte ben varım, herkes tertibini alsın diyor. Bu oyunlara kimsenin kanmaması lazım, laf üretmeye çalışıyorlar hâlâ, bir an önce iş üretsinler" ifadelerinde bulundu

'TC VATANDAŞI OLAN HERKESİN HAYAT TARZINI OLDUĞU GİBİ KABUL EDİYORUZ'

Erdoğan'ın ve Soylu'nun LGBTİ+'ları hedef göstermesi hakkında da konuşan Babacan,  "Bu bir iktidarın vatandaşlarına nasıl baktığıyla ilgili temel bir sorundur. Biz TC vatandaşı olan herkesin hayat tarzını olduğu gibi kabul ediyoruz. Türkiye'de anayasamızın gereği olarak aile kurumunun da güçlü olması gerektiğini savunuyoruz. Şu andaki hükümet, küçük gruplar hedefliyor kendisine ve o küçük gruplardan kendisine pek de destek vermeyecek grupları gözüne kestiriyor ve o grupları marjinalleştiriyor. Ülkedeki toplumsal yapı üzerinde ciddi çatlaklar oluşturuyor. Böyle bir zihniyet ülkenin birlik beraberliğini sağlayamaz. Adeta nefret tohumları ekiyor toplumun farklı kesimleri arasına. 'Bana oy gelmez' dediği kesimleri ötekileştirerek kendisine destek verenleri konsolide etmeye çalışıyor. İktidarın çoğulcu bir demokrasiye inanması lazım. Bunlarınki çoğunlukçu siyaset. Geri kalandan bana ne diyorlar. " diye konuştu.

'İKTİDAR GERÇEKLERİ DUYMAK İSTEMİYOR'

Babacan, Arınç'ın açıklamasına ilişkin de şunları söyledi:

"Arınç'ın ifadeleri samimi ifadeler, bu ülkenin gerçeklerini ortaya koyuyor. Sorun şu ki bugünkü iktidar gerçekleri duymak istemiyor. Bu ifadeler önemli fakat sonuçta ülke için ne yapacağız, sorunları nasıl çözeceğiz? Çözüm siyasetten geçiyor. O yüzden hep beraber çalışıyoruz. "

T24


PAYLAŞ