Clubhouse'dan 'güvenlik açığı' duyurusu

Sesli mesaj aplikasyonu Clubhouse, uygulamada bir güvenlik açığının bulunduğuna yönelik raporlardan sonra veri koruma kurallarını gözden geçirdiklerini açıkladı.

'ÇİN TARAFINDAN ELE GEÇİRİLME RİSKİ'

Stanford Üniversitesi'ne bağlı Internet Observatory adlı kuruluşun hazırladığı raporda, kullanıcılara ait özel bilgilerin Çin hükümetinin erişimine karşı korunmasız olduğuna dikkat çekildi. Clubhouse'dan yapılan açıklamada, uygulamanın Çin'de kullanıma kapalı olduğu ancak yine de aplikasyonu farklı yollar deneyerek indiren kullanıcılara ait bilgilerin Çin hükümetine ait sunucular tarafından ele geçirilme riski taşıdığı belirtildi.

YENİ GÜNCELLEME

Açıklamada "Stanford Internet Observatory ile yapılan araştırma sonucu veri koruma konusunda iyileştirme yapabileceğimiz bazı alanları belirledik." denildi. Şirket yetkilileri ayrıca, önümüzdeki 72 saat içinde şifreleme ve başka sunuculara veri transferini engelleyecek yeni güncellemeyi kullanıcılara duyuracaklarını belirtti.

Stanford Internet Observatory'nin raporunda, Clubhouse'a uçtan uca şifreleme hizmeti sunan Agora adlı Çinli şirketin büyük ihtimalle kullanıcılara ait ham ses kayıtlarına erişimi olduğu ve bu verileri de Çin hükümetine aktarabileceği öne sürüldü.

3.6 MİLYON KULLANICI

2020'de kurulan Clubhouse uygulaması, Elon Musk ile Robinhood CEO'su Vlad Tenev'in uygulama üzerinde bir tartışma organize etmesiyle dünyanın farklı ülkelerinde de ilgi görmeye başladı.
Sadece iPhone telefonlarda kullanılabilen Clubhouse'ın 2 Şubat tarihi itibariyle dünya genelinde 3.6 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Euronews


PAYLAŞ