Gazeteci Nuh Köklü öldürülmesinin 6’ncı yılında anılıyor

Gazeteci Nuh Köklü’nün Kadıköy’de camına kartopu attığı gerekçesiyle bir esnaf tarafından öldürülmesinin yarın altıncı yıldönümü. Köklü için her yıl yapılan anma törenleri bu yıl pandemi koşulları nedeniyle gerçekleşemiyor.

'EMEKTEN, SENDİKALAŞMADAN YANAYDI'

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü’nün ölümünün altıncı yılında bir açıklama yaparak andı.

“Köklü’yü sevgi ve saygıyla anıyoruz” denilen açıklamada şöyle denildi:

“Meslektaşımız Nuh Köklü’yü basın tarihine geçen kartopu cinayetiyle kaybettik. Nuh Köklü emekten, sendikalaşmadan yanaydı. Meslek ilkelerine uygun gazetecilik yapılması için uğraş veriyordu. Haksızlıklara karşı yılmadan mücadele ediyordu. Bu demokrasi ayıbı olan cinayeti hiç unutmamak, unutturmamak için TGC olarak 2015 yılında Nuh Köklü’ye ’Öldürülen Gazeteciler’ listesinde yer verdik. Fotoğrafını, Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne astık.”

TGS: ÖZLEMLE ANIYORUZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan yapılan açıklamada ise " Nuh Köklü onurunu satmadan gazetecilik yaptı. Sabah-ATV grevinden önce işten atılmasına rağmen grev önlüğünü ilk o giydi ve arkadaşlarını hiç yalnız bırakmadı. Kar topu oynarken öldürülene kadar hep gazetecilerin sorunlarını çözmek için uğraştı. Özlemle anıyoruz..." denildi.

DİSK BASIN İŞ: DOSTUMUZU SAYGIYLA ANIYORUZ

Köklü'yü ananlar arasında DİSK Basın İş de bulunuyor. Sendikanın sosyal medya hesabından "Sabah-atv grevinin öncülerinden, gazeteci dostumuz Nuh Köklü'yü tıpkı bugün olduğu gibi karlı bir günde yitirdik. Attığı kartopu nedeniyle bıçaklanarak öldürülen dostumuzu saygıyla anıyoruz" denildi.

 

NUH KÖKLÜ KİMDİR?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life Dergisi’nde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi. Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün Gazetesi’nin kuruluşunda görev aldı. Bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir şey daha var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti. Bir yıl Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede Bianet’e haberler göndermeye devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı. 2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi. Daha sonra 2010-2014 yılları arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiyle NTV’deki işinden çıkarıldı. Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı.

BirGün, Tükenmez Haber


PAYLAŞ