Tamince’ye 'FETÖ' eleştirisi yaptı, beraat etti

İş insanı Fettah Tamince’ye yönelik “Dokunulmayan işadamı Tamince FETÖ’nün her yerindeydi” diyen eski Sincan Hakimi Osman Kaçmaz, yargılandığı davada beraat etti. Mahkeme, yüklenen fiilen kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğunu kaydetti.

'HAKARET'

Avukat Osman Kaçmaz, Twitter hesabından 16 Ekim 2018’de yaptığı paylaşımda, daha önce iki FETÖ soruşturmasında takipsizlik verilen, bir davada ise beraat eden Fettah Tamince’yi eleştirirken, “Dokunulmayan işadamı Tamince FETÖ’nün her yerindeydi”, “Zimmetine geçirdiğin paraları öde önce” şeklinde ifadeler kullandı.

Tamince’nin şikâyeti üzerine Kaçmaz hakkında “hakaret” suçundan dava açıldı.

ŞİKAYETTEN VAZGEÇTİ

Antalya 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sona yaklaşılırken Fettah Tamince’nin avukatı, şikâyetten vazgeçtiklerini bildirdi.

Davanın karar duruşması dün yapıldı. Duruşmaya Osman Kaçmaz ve avukatı Nizamettin Sağır katıldı. Şikâyetten vazgeçme nedeniyle davanın düşmesini kabul etmeyen Kaçmaz, yargılamaya devam edilmesini ve suçsuz olduğu için hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre Kaçmaz’ın avukatı Nizamettin Sağır, mahkemeye verdiği dilekçede, şu savunmayı yaptı:

“Bir taraftan devlet yetkililerinin Türk Milleti ve demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadele çağrıları yapılırken, bu örgüt ile mücadele eden ve vatandaşlık görevini yerine getiren müvekkilin bu kadar iltisaklı bir şahıs hakkında yaptığı eleştirilerin hakaret olarak kabulü ile iddianame tanzimini anlayabilmiş değiliz. Kendisinden çok daha az iltisaklı bir çok kişi etkin pişmanlıktan yararlanarak pişmanlıklarını ifade etmiş iken FETÖ ile bu kadar iltisaklı bir şahsın sanki kendisine iftira atılmak suretiyle hakaret ediliyormuş gibi feryat etmesi anlaşılabilir değildir.”

BERAAT

Mahkeme, talebi kabul ederek yargılamaya devam etti. Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Kaçmaz’ın beraatini istedi. Duruşmayı bitiren mahkeme Yargıcı, yüklenen suçun kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle Kaçmaz’ın beraatine hükmetti.

Kararı değerlendiren Osman Kaçmaz, “Yargı Fettah Tamince’nin kurduğu tuzağa düşmedi. Hiç kimse yargıyı kendi emellerine alet etmeye kalkamaz, kalkmamalı. Adalet er yada geç tecelli eder, bunu hepimiz zamanla göreceğiz” dedi.


PAYLAŞ