Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Devletten hangi güçle hesap soruyorlar?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy'un moderatörlüğünü yaptığı programda Eren Eğilmez ve Veis Ateş'in sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na yönelik eleştirilere de tepki gösteren Mehmet Uçum, “Bugün Fahrettin Bey olur yarın Ahmet Bey olur, başkası olur. Sonuçta devletin ihtiyaçları üzerinden ortaya koyduğu yaklaşıma 'hesap vereceksiniz' demek devletten hesap sormak demektir. Yaptığı faaliyetleri eleştirebilirsin. Ama ben bu devlete hesap soracağım demek... Eleştirileri oradaki sorumluluk üstlenmiş aktörler üzerinden yapabilirsiniz, gerekli duyuruları yapabilirsiniz. Ama kurumsal olarak bu yapıları karşınıza alırsanız siz devleti karşınıza almış oluyorsunuz” dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a yönelik muhalefetin eleştirileri için, “Bazen roller karıştı diyelim, orada eleştirirsin” diyen Uçum, “Ama kalkıp orada bir steril aktör, steril pratik bekleyemezsin. Aynı şey yargı için söylenebilir. Yargıçlar işlerini yerine getirirken bağımsız ve tarafsızdırlar. Onun dışında bizden uzak bir ortamda yaşamıyor ki. İşini yaparken bağımsız ve tarafsız olmasını beklerim. Sapmalar olunca eleştirilerimi yaparım. Kalkıp İletişim Başkanı diye refere ederek, kurumu da göstererek hesap vereceksin demenin izah edecek bir tarafı yok” diye konuştu.

UÇUM ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Habertürk TV'deki sözlerine gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Paylaşımında "Demokrasilerde hesap sorma mecraları halkın doğrudan ve dolaylı yetki verdiği mercilerdir" diyen Uçum, "Hukuk dışında bir hesap sorma iddiası devlet karşıtlığıdır. Devlet hukuk içinde hareket eder, hesaplar hukuk içinde sorulur, hukuk içinde verilir. Devlet karşıtlığını meşrulaştıramazsınız" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ