'Kısa süreli grevde bile işçiler kimin dost kimin düşman olduğunu gördü'

Fotoğraf: Murat Uysal/Evrensel

Emek Partisi (EMEP) Kadıköy İlçe Örgütü, Kadıköy Belediyesi'nde yaşanan greve ilişkin açıklama yayımladı. EMEP Kadıköye İlçe Örgütü tarafından yayımlanan açıklamada, "Bu kısa süreli grevde bile işçiler kimin dost kimin düşman olduğunu ve birleştiklerinde neler yapabileceklerini, kimlerin korkusu olacaklarını görmüştür" denildi.

'İŞÇİLERİN, EN AZINDAN ENFLASYON ORANINDA ZAM BEKLENTİLERİ 'DEMOKRAT BELEDİYECİLİK' NARALARI ATANLARCA REDDEDİLMİŞTİ'

Genel-İş üyesi Kadıköy Belediyesi işçileri 8 ay süren TİS görüşmelerinden sonuç alamayınca 16 Şubat’ta greve çıkmışlardı. Genel-İş 1 No’lu şube ile işçilerin sunduğu taslak üzerinden yapılan görüşmeler, sıra taban ücrete yapılacak zam oranına gelindiğinde işverenin teklif vermemesi ve bütün uzlaşı çabalarını reddetmesi sebebiyle sonuca bağlanamamıştı. Genel-İş Genel Merkezi, şube yönetimi ve işçileri yok sayarak Belediye yönetimi ile TİS imzalamıştı. Yaşananlar üzerine açıklama yayımlayan Emek Partisi Kadıköy İlçe Örgütü, “İşçilerin (özellikle dış temizlik ve park bahçeler birimi), en azından enflasyon oranında zam beklentileri “demokrat belediyecilik” naraları atanlarca reddedilmiş ve işçiler temel gıda maddelerine her gün yapılan zamları bile karşılayamayacak sefalet ücretlerine mahkûm edilmek istenmişti” ifadeleri kullanıldı.

İşçilerin talebinin meşruiyeti ve haklılığının toplum tarafından da onaylandığı denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Grev, büyüme ve örnek olma potansiyeli taşıyan, işçilerin kendi güçlerinin farkına vardığı bir sürece evriliyordu ve Belediye yönetimi bunun farkındaydı. İkinci gün yapılan ve kamuoyunu yanıltma ve işçilere düşman etme kaygısıyla yazıldığı anlaşılan Şerdil Dara Odabaşı imzalı açıklama işte bunun önünü kesmeye çalışıyordu. İBB’nin sorumluluk alanı olmayan, normalde çöplerini toplamadığı Kadıköy’ün sokakları, caddeleri, meydanları birden İstanbul Belediye Başkanı’nın ilgi alanı oldu. Grevi kırmak, etkisini azaltmak için İBB tarafından temizlik araçları gönderildi.”

Kadıköy Belediyesi grevinin, “Sermayenin çok yönlü saldırısı altındaki işçiler hakları için direndiklerinde karşılarında sadece iktidarı değil, demokrat geçinen, belki işçilerin çoğunun yıllarca oy verdikleri “muhalif” partileri” de gösterdiğini kaydeden Emek Partisi Kadıköy İlçe Örgütü, Genel-İş Genel Merkezinin aldığı tutuma dair şunları ifade etti:

“Direnen işçilerin karşısına çıkan son engel ise örgütlü oldukları kendi sendikalarının genel merkezleri oldu. Grevin başlarında destekler gibi görünen Genel İş genel merkezi bir genel merkez olmanın; grev fonunu işçilerin kullanımına açmak, alanda yemek dağıtmak, gözcülerin ve temsilcilerin araç ihtiyacını karşılamak gibi hiçbir sorumluluğunu yerine getirmediği gibi en sonunda işçilerin iradesini yok sayarak yetkili şube yönetiminden ve işçilerden habersiz sözleşmeyi imzalamış ve işçilerin uğruna onca mücadele ettikleri taleplerin değil, patronun, onun da üstünde sermayenin temsilcilerinin arkasında durmuştur. Gizli kapılar ardında işçilerden habersiz imzalanan bu anlaşma ile Genel İş genel merkezi aynı zamanda Tarafını sınıf sendikacılığından yana değil bürokratik sendikacılıktan yana kullandığını gözler önüne sermiştir.”

'KISA SÜRELİ GREVDE BİLE İŞÇİLER KİMİN DOST KİMİN DÜŞMAN OLDUĞUNU GÖRDÜ'

Kısa süreli grevde bile işçilerin kimin dost kimin düşman olduğunu gördüğünü kaydedilen açıklamada, “İşçiler, esas olanın merkezden pazarlıklar değil işçilerin mücadele etmeyi sürdürmesi, sendikal bürokrasiyi alt edecek bir örgütlülük seviyesine ulaşmaları, kendi birliklerini korumaları olduğunu da deneyimlemişlerdir. Partimiz de bu süreç boyunca Kadıköy Belediyesi’nin hasmane ve çarpıtıcı açıklamasına, İBB’nin grev kırıcı tavrına, Genel İş genel merkezinin belediye yönetiminden yana bürokratik sendikacılık anlayışına karşı işçilerin yanında yer almıştır. Bundan sonra da bu mücadelenin ilerletilmesi ve tamamlanması için bütün olanaklarıyla seferber olacaktır” denildi.


PAYLAŞ