'Yanlış bir misilleme, üniversiteyi yaralar'

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Galatasaray Üniversitesi'ndeki (GSÜ) Fransız akademisyenlerin vizelerini yenilemek için 'Türkçe bilme' şartı getirdi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, kararı "yanlış bir misilleme" olarak yorumladı. Ortaylı, "YÖK'ün bu kararı Galatasaray Üniversitesi'ni yaralar ve bu üniversiteden beklenen milli görevin de yerine getirilmemesiyle sonuçlanır" ifadelerini kullandı.

Hürriyet'te yer alan "Yanlış bir misilleme" başlıklı yazısında  Galatasaray Üniversitesi’ne gelen Fransız profesörlere Türkçe öğrenmeleri zorunluluğu kılan YÖK kararını eleştiren Prof. Dr. Ortaylı, "Sosyal bilimler ve hassaten hukuk dalında Fransızca eğitimin faydaları tartışılmaz. Zaten Galatasaray Üniversitesi kurulurken Fransa ile bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmada böyle bir mecburiyet yoktur. Buraya gelenlere bu saatten sonra Türkçe öğren demek, hukuk ilkelerine (akid prensiplerine), ahde mugayirdir." yazdı. 

Ortaylı'nın yazısından ilgili bölümler şöyle: 

"YÖK’ün bu kararı Galatasaray Üniversitesi’ni yaralar ve bu üniversiteden beklenen milli görevin de yerine getirilmemesiyle sonuçlanır. Zira herkesin malumudur, Avrupa’daki divanda Strasbourg’da aleyhimizde tonlarla dava açılıyor. Bunların çoğunu kaybediyoruz. Hepsi de haksız olduğumuzdan, adaletsiz davrandığımızdan değil, düpedüz hukukumuzu savunacak kadrolarımız yok.

** 

Fransa’daki öğretmen ve din görevlisine uygulanmaya kalkılan Macron tipi edepsizliği savunacak değilim. Ama bu mukabeleyi uygulamak mantık dışıdır ve bize zararlıdır."


PAYLAŞ