Kazan: Baro, Albayrak'ın avukatına soruşturma açmalıdır

CHP yönetiminin eski Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak hakkında sorduğu soruların ardından avukatı İsa Sinan Göktaş, açıklama yaparak "Evinde eşi ve çocuklarıyla zaman geçirmektedir"demişti. Hukukçu Turgut Kazan, Göktaş hakkında "Baro res’en ve hemen soruşturma açmalıdır." diye konuştu.

'RE'SEN VE HEMEN SORUŞTURMA'

Avukatların müvekkillerinin sözcüsü olmadığının altını çizen Kazan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Berat Albayrak ve Merkez Bankası rezervleri nerededir sorusuna avukatın cevap vermesi, tam bir kural ihlalidir. Çünkü, avukat müvekkilinin sözcüsü değildir. Meslek kurallarımızın 40. maddesi gayet açıktır. “Kesin olarak zorunluluk bulunmadıkça, avukat müvekkili adına açıklama yapamaz” Yani, çok ağır hastalık veya engelleyici bir durum olmadıkça, açıklamayı soruların muhatabı yapar.

Bakıyoruz, avukat “Berat ALBAYRAK …evinde eşi ve çocuklarıyla zaman geçirmektedir” diyor. Zaten, toplumun büyük çoğunluğu da zamanını böyle geçiriyor. Ama, tamamı aranınca bulunuyor, soru sorulursa cevaplıyor. Bu durumda, açıklamayı avukatın yapmasını gerektirecek bir zorunluluk bulunmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla, kamuoyunun beklediği açıklamayı, bilinen gülücükleri ve “burası çok önemli” vurgusuyla Berat ALBAYRAK yapar olur biter.

Elbet, hepimiz merak ediyoruz, yaşananları öğrenmek istiyoruz. Ve bizzat ALBAYRAK’tan açıklama bekliyoruz. Bu nedenle, meslek kurallarını hiçe sayarak, müvekkiline sözcülük yapan Av. İsa Sinan GÖKTAŞ hakkında, üyesi olduğu baro res’en ve hemen soruşturma açmalıdır."

Tükenmez Haber


PAYLAŞ