'Her 10 gassaldan 4'ü Covid-19'lu'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, koronavirüs salgını ile yükleri artan gassalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Gassalların koronavirüs salgını döneminde günde 30-35 cenaze yıkadıklarını söyleyen CHP'li Ağbaba, her 10 gassaldan 4'ünün koronavirüse yakalandığını belirtti. CHP'li Ağbaba, "Gassallara aşıda öncelik tanınmalı" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 28 bin 60 kişi hayatını kaybetti.

Veli Ağbaba şöyle devam etti: 

"Gassalların yaptıkları iş kritik bir öneme sahiptir. Hayatını kaybeden insanları yıkayıp temizleme ve kefenlenmesi birçok kişinin yapmaya cesaret edemeyeceği görevleri yerine getirmektedirler. Hem fiziksel hem psikolojik açıdan zor bir mesleğe sahip olan gassalların en önemli taleplerinin arasında mesleklerinin tanımlanması yer almaktadır. Ayrıca güvenceli çalışma koşullarının sağlanması tüm gassalların ana talebini oluşturmaktadır.

Türkiye’de belediyeler, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde en az 10 bin civarında gassalın çalıştığı tahmin edilmektedir Gassallar yıpranma payı ve ücretsiz psikolojik destek istiyor Gassalar mesleki zorlukları nedeniyle en büyük iki talebi yıpranma payı hakkı ve ücretsiz psikolojik desteğin kendilerine sunulmasıdır. Görüşme yapılan gassallar yaptıkları işin sadece fiziksel olarak değil kendilerinde psikolojik olarak da büyük bir yıpranmaya yol açtığını dile getirmektedir. Bu bakımdan gassallar mesleklerinin zorluğunun göz önüne alınmasını ve kendilerine yıpranma payı hakkının verilmesini istemektedir. Ayrıca düzenli psikolojik yardımlarının kendilerine ücretsiz olarak sunulmasını talep etmektedir.

Gassallar güvenceli iş ve insanca yaşanabilecek ücret talep ediyor. Tüm gassalların ortak bir diğer talebi ise güvenceli ve kadrolu çalışmanın kendiler için sağlanması. Kamu kurumlarında memur veya kadrolu işçi statüsünden çalışan gassalların sayısı diğer kurumlarda şirketler aracılığıyla çalışanların sayısına oranla düşük olduğu söylenmektedir."

ANKA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ