Erdoğan'dan 'Berat Albayrak' açıklaması

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la ilgili "Ülkemizin pek çok kazanımının altında Berat Bey'in imzası var. Bunun adı finansı yönetmektir. Bunu başardığı için kuduruyorlar. bunu başardığı için çıldırıyorlar" dedi.

KONUŞMA SIRASINDA İLGİNÇ ANLAR

Erdoğan, konuşmaya başlamadan önce kendisine heyecanla öpücükler gönderen parti üyesine "Seviyorum seni tamam seviyorum, seviyorum. Sevgine de inanıyorum" dedi.

'AİLEMİZE SALDIRI'

"CHP ve şürekası, eski bakanımız Berat Albayrak'ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor" diyen Erdoğan, "Önce görmezden geldik ancak siyaset boyutunu aşıp ailemize saldırı boyutuna varınca ağızlarının payını vermek üzerimize vacip oldu." şeklinde konuştu.

'EN BÜYÜK TALİHSİZLİĞİ DAMAT SIFATININ BAŞARISININ ÖNÜNE GEÇİRİLMESİ'

Berat Albayrak'a 'damat' denilmesine değinen Erdoğan, "Berat Beyin önce enerjide ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır" ifadelerinde bulundu.

'FİNANSI YÖNETMEK'

Erdoğan, "Eğer herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapmış olsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye'nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımların temelinde Berat Beyin bakanlığı döneminde geliştirdiği strateji, ve yaptığı hazırlıklar bulunuyor. Karadeniz'deki keşifleri yapan sondaj gemilerimizin alınmasından madencilik alanındaki açılımlara kadar ülkemizin pek çok kazanımının altında Berat Bey'in imzası var. Bunun adı finansı yönetmektir. Bunu başardığı için kuduruyorlar. bunu başardığı için çıldırıyorlar. " diye konuştu.

'SENDE PARA BOL'

Devamında şunları kaydetti:

"Berat Bey de hukuk çerçevesinde bugün itibariyle tabii ki yargıda hakkını arayacaktır. Aynı şekilde biliyorsunuz ben de birçok davalar açtım. Açtığım her davayı da kazanıyorum. Gideceğimiz tek yer var yargı. Senin paran bol zaten senden o parayı alıp garip fukaraya dağıtacağız. Yapacağımız iş bu. "

'BUHARLAŞMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Döviz rezervleri üzerinden Berat beyin aleyhinde yürütülen haksız ve seviyesiz kampanyanın amacı kesinlikle bu konuda bilgi sahibi olmak değildir. Çünkü biz bunların kendilerine en kritik konularda bilgilendirdiğimizde ne yaptıklarını biliyoruz. Kafası karışmış olabilecek vatandaşlarımız için döviz rezervi konusuna açıklık getirmek istiyorum. Bir süredir zaten ekonomik saldırı altında olan Türkiye'nin salgınla birlikte uluslararası alanda ortaya çıkan finansal dalgalanmalara karşı da tedbir geliştirmesi gerekiyor. Bu zorlu dönemde ödemeler dengesi tarafında bir sıkıntıyla karşılaşmamak için planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldı. Bu işlemlerin tamamı da piyasa kuralları çerçevesindedir. Ne dövizin buharlaşması ne de herhangi bir istismar haksız kazanç hukuka ve ahlaka aykırı işlem söz konusudur. Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda ciddi etkilere yol açan şoklara rağmen hedeflerine bağlı kalmayı başardı."

'SENDEN DAHA GÜZEL'

Öte yandan kongrede Duman grubunun 'Senden Daha Güzel' şarkısının çalması dikkat çekti.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ