Goodyear, lastik yakıp dumanı filtrelemeden salan tesise lastik vermeyeceğini duyurdu

Lastik firması Goodyear, Kocaaeli Kartepe'de atık lastikleri yakıp enerji üreten geri dönüşüm tesisine lastik vermeyeceğini açıkladı.

Atıkları yakarak enerji üreten geri dönüşüm tesisleri gerekli filtrelemeleri de yapmadan lastik gibi kimyasal maddeleri yakarak çevreye zehir saçıyor. Aralık 2020'de Meclisten geçen Enerji Piyasaları Kanununun ardından enerji tesislerinde lastik yakma yaygınlaştı. Bu tesislerden biri olan Kartepe Endüstriyel Geri Dönüşüm tesisinin saldığı duman yerel basında da gündem olmuştu.

Kocaeli Halk gazetesinin haberine göre; Goodyear, söz konusu tesise lastik vermeyi durdurduklarını açıkladı. Goodyear İletişim Müdürü Selen Muratoğlu arıtma ve filtreleme yapana kadar tesise atık lastik vermeyeceklerini söyledi. Haberde, tesise lastik veren diğer bir fabrika olan Pirelli Prometeon'dan ise yanıt alınamadığı belirtildi.

Ömrünü tamamlamış ya da üretim hatası olan atık lastiklerini yakımı, ilgili Kanun'a girdiğinde yasanın sermayenin çıkarları için hazırlandığı, çevreye ve halk sağlığına vereceği zararın gözardı edildiği şeklinde eleştirilmişti.

 


PAYLAŞ