Özel İletişim Vergisi'ne gelen zam faturalara yansıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla 30 Ocak'ta Özel İletişim Vergisi'ne yapılan yüzde 2,5'lik zam, internet servis sağlayıcıları ve cep telefonu operatörleri tarafından faturalara yansıtılmaya başladı.

İnternet servis sağlayıcı Milleni.com tarafından bugün (23 Şubat) abonelerine gönderilen mesajda "30 Ocak 2021 tarihi itibari ile 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu kapsamında Özel İletişim Vergisi %10 olarak güncellenmiştir. Yeni vergi oranı takip eden faturalarınıza yansıtılacaktır" denildi.

Cep telefonu operatörü Vodafone tarafından 19 Şubat'ta abonelerine gönderilen mesajda da "30.01.2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan karar gereği %7,5 olan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranı, yüzde 10 olarak güncellenmiştir. Yeni vergi oranı sebebiyle 30.01.2021 itibarıyla kullanımlarınıza ait oluşan ÖİV farkı, bu faturanıza yansıtılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Diğer internet servis sağlayıcıları ve cep telefonu operatörlerinin de zammı bu ay faturlara yansıtması bekleniyor.

Özel İletişim Vergisi, 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nin ardından uygulamaya konulmuştu. Bu sebeple vergi kamuoyunda "deprem vergisi" olarak biliniyor.

Vergi, 30 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 7,5'ten yüzde 10'a yükseltilmişti.

Vergi, elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türlerinde (konuşma, mesajlaşma, internet gibi) uygulanıyor.


PAYLAŞ