Bitcoin'de sert düşüş devam ediyor

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ın açıklamalarından etkilenen Bitcoin'de düşüş eğilimi devam ediyor.

48 BİN 773 DOLARA KADAR GERİLEDİ

Pazartesi günü yaşanan yüzde 17'lik düşüş dün gece de yüzde 10'la sürdü. Geçen hafta 59 bin doları (yaklaşık 414 bin TL) gören Bitcoin'in fiyatı 48 bin 773 (337 bin TL) dolara kadar geriledi.

Bitcoin'in düşüşünde Elon Musk'ın yanı sıra ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Microsoft'un patronu Bill Gates'in eleştirel açıklamaları da etkili oldu. Yellen, The New York Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte şöyle konuştu:

"Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim."

BİTCOİN'İN SON GÜNLERDEKİ DÜŞÜŞÜ MUSK'IN 15 MİLYAR DOLAR KAYBETMESİNE NEDEN OLDU

Geçen hafta hızlı yükselip bu hafta hızlı düşen Bitcoin, yılbaşında bu yana yüzde 66 değer kazandı. Bitcoin'in son günlerdeki düşüşü Musk'ın 15 milyar dolar ve "dünyanın en zengin insanı" sıfatını da kaybetmesine neden oldu.  Milyarder iş insanı Musk da kısa süre önce şirketi Tesla ile 1.5 milyar dolarlık Bitcoin almıştı.
 


PAYLAŞ