'İstanbul için 1 Mart'ta normalleşmeyi konuşamayız'

İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Haber Global'de Covid-19 salgınındaki son durum ve 1 Mart için konuşulan normalleşme ihtimalleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çetiner, İstanbul'da yükselen vaka sayılarıyla birlikte normalleşmenin konuşulamayacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 28 bin 138 kişi hayatını kaybetti.

'TÜRKİYE DÜNYADA EN HIZLI AŞILAMA YAPAN 6. ÜLKE KONUMUNDA'

Çetiner, "Türkiye dünyada en hızlı aşılama yapan 6. ülke konumunda. Bu tür aşılamalar salgını çevirmede bizim en büyük dayanağımız. İskoçya, İsrail örneği var. Gerçekten aşılama çok ama çok önemli avantaj sağlıyor" dedi. Prof. Çetiner, korona virüsü mutasyonlarına dikkat çekerek, "Varyantların ve bunların bulaştırıcılıklarının, artma riskinin ve dünyaya yayılma riskini göz önüne alırsak bir anda olumsuz baskı üzerimizde hissediyoruz. Mart başında normalleşmeyeceğiz, peki nisan başında normalleşebilecek miyiz sorusunu sorabiliriz. Bunu böyle çok kısa vadeli bir plan gibi düşünmemek lazım. Uzun ve dinamik bir süreç" ifadelerini kullandı.

'VAKA SAYILARI ÇOK YÜKSEK OLAN YERLERDE NORMALLEŞMEYİ KONUŞAMAYIZ'

İstanbul da dahil olmak üzere illerdeki vaka sayılarının yükselişte olduğuna dikkat çeken Çetiner, "Vaka sayıları çok yüksek olan yerlerde normalleşmeyi konuşamayız. 100 binde 228 olan bölgede normalleşmeyi konuşamayız. İstanbul için de yukarıya çıkış söz konusuyken, hangi objektif kritere göre 1 Mart'ta normalleşeceğiz. Bunların hepsi tartışmaya son derece açık konular. Türkiye'nin R değeri 1. O kadar kırılgan bir kriter ki bu. Hepimizin beklediği normalleşmek ama yeni bir dalga riski ile kapanma sürecini yaşayabilecek gibi değiliz şu anda" dedi.


PAYLAŞ