SES MYK Üyesi Eroğlu: Bu koşullarda kademeli açılma ölümcül olabilir

TÜKENMEZ HABER - Koronavirüs salgınında bir yıl geride kalmak üzereyken, kasım ayında getirilen önlemlerin ardından yeniden 'kademeli normalleşme' gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamaya göre, 1 Mart'tan itibaren, haftalık paylaşılan şehirlerin Covid-19 vaka sayıları, 'kademeli normalleşme' sürecine geçilmesinde belirleyici olacak. 

Buna göre yüz bin nüfusta 10'un altında vaka görülen iller 'düşük riskli', 11-35 arası vaka görülen iller 'orta riskli', 36-100 arası vaka görülen iller 'yüksek riskli' ve 100'ün üstünde vaka görülen iller 'çok yüksek riskli' olarak değerlendirilecek. İller haritada düşük riskten çok yüksek riske doğru; mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renkleriyle gösterilecek. Şehirler özelinde alınan tedbir kararları, il pandemi kurullarınca iki haftada bir gözden geçirilecek. Eğer bir il mavi kategoride ise restoranların açılması, hafta sonu ve hafta içi kısıtlamaların kaldırılması mümkün olabilecek.

Ancak mutasyonlu virüsü hatırlatarak aşılamanın yetersiz olduğuna vurgu yapan sağlık emekçileri, 'Kademeli açılma için erken' diyor.

Tükenmez Haber’e konuşan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) MYK Üyesi Eylem Kaya Eroğlu ‘Bu koşullarda geçilecek normalleşmenin ağır sonuçlara yol açacağını’ söyledi. Mutasyonlu virüsle ilgili yeterli çalışma yapılmadığını hatırlatan Eroğlu, “Aşılanma sayımız toplum bağışıklığı için yeterli sayıya ulaşmadı. Bu koşullarda normalleşmenin daha ölümcül sonuçları olabilir” uyarısında bulundu.

‘ERKEN AÇILIŞIN SONUÇLARINI HAZİRAN’DA GÖRDÜK’

‘Vaka sayılarının kritik düzeyde olduğuna’ vurgu yapan Eroğlu şunları söyledi:

“Bu sayılarla normalleşme mümkün değil. Haziran ayında hızla normalleşme sürecine girilmesinin sonuçlarını tüm ülke olarak ağır biçimde yaşadık. Acele alınmış kararla birlikte çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Yine bundan etkilenen 400’e yakın sağlık emekçisi hayatını kaybetti, binlercesi de Covid 19’a yakalandı. Son zamanlarda AKP kongrelerinin yapıldığı illerde vaka sayıları da yükselişe geçti. Tüm bunlara bakıldığında kademeli açılışın erken olarak düşünüyoruz. Bilim insanlarının ve sendikaların uyarıları dikkate alınmalı, yaşadığımız deneyimler göz önünde tutulmalı.”

‘TOPLUM BAĞŞIKLIĞI SAĞLANMADAN AÇILMA DÜŞÜNÜLEMEZ’

Mutasyon virüsün varyantları üzerinde yeterli inceleme yapılmadığının altını çizen Eylem Kaya Eroğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Mutasyonlar, mutant varyantlarla ilgili yeterli çalışma yapılmadı. Ayrıca aşılanma sayımız toplum bağışıklığı için yeterli sayıya ulaşılmadı. Bunlar bizim en büyük endişelerimiz. Mutasyona uğrayan virüsün daha hızlı yayıldığı basına yansıdı. Diğer yandan yeterli doz aşı getirilmedi. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için yüzde 70’in bağışıklık kazanması lazım. Bizim dayanak noktalarımız bu. Bu açılışın daha ölümcül sonuçları olabilir.”

Aşı stoğu hakkında hükümetin şeffaf davranmadığını belirten Eylem Kaya Eroğlu, “Toplumsal bağışıklığın sağlanması için ülkeye 120 milyon doz aşının getirilmesi gerektiğini söyledik. Ancak lojistik ya da ekonomik çalışmaları bilmiyoruz. Hükümet toplumu ilgilendiren konularda şeffaf davranmıyor. Aşı stoğu konusunda sıkıntı yaşanıyor. Biz sendika olarak patentin kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

'SAĞLIK EMEKÇİLERİ TÜKENİYOR, ÖLÜYOR'

Sağlık emekçilerinin pandemiyle mücadelede bir yılı geride bıraktığını belirten Eylem Kaya Eroğlu ‘Bu süreçte sağlık emekçileri tükendiler, öldüler, mobbinge uğradılar. Döneme özgü hiçbir iyileştirmeden faydalanamadılar” dedi.

Eylem Kaya Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı;

“Hastanelerde yaşanan mobbing nedeniyle sağlıkçıların intiharları gündeme geldi. Hastanenin yürütücü gücü olan hemşireler ve asistanlar isyanda. Açıkçası tükendik ve ölüyoruz. Çocuğunu komşusuna bırakıp giden hemşire arkadaşımız çocuğunu kaybetti. Sedyede dinlenmek isteyen hemşire bir daha gözlerini açamadı. Arkadaşlarımız depresyona giriyor.”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR