Üniversite kadrosunda 27 kişi akraba çıktı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse, yönetim ve akademik kadrolardan 27 kişi arasında akrabalık bağı olduğunu açıkladı. Bu kişilerden 16'sının ise sınavsız olarak doğrudan şube müdürlüğü kadrolarına atandığı belirtildi.

Üniversitedeki akraba kadrolaşması, CHP Milletvekili Mahir Polat'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesi üzerine ortaya çıktı.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre Polat'ın soru önergesi üzerine Rektör Prof. Saffet Köse yazılı olarak şu cevabı gönderdi: "Şube müdürlüğünden daha üst görev niteliğinde bulunan kadrolardan 16'sının şube müdürlüğü kadrolarına sınavsız olarak atamasının yapıldığı; rektör, rektör yardımcısı, dekan ve öğretim görevlileri arasından tespit edilebilen 27 kişinin birbiri arasında akrabalık bağı bulunduğu görülmüştür."

.Üniversitedeki akraba kadrolaşmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Mahir Polat “Binlerce vatandaşımız sınavlarda alın teri dökerken bu kadrolara birileri sınavsız geliyor. Kul hakkından bahsedenler, eş dost atamaları için kul hakkı yiyor” dedi.

Öte yandan Katip Çelebi Üniversitesi ağustos ayında da, üniversitedeki iki öğretim görevlisi kadrosuna, rektör yardımcılarının kızları atandığı haberleriyle gündeme gelmişti.

Yönetim ve akademik kadrolardan 27 kişi arasında akrabalık bağının olduğu ortaya çıkan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, durumun nepotizm olmadığını öne sürdü. Açıklama yayınlayan rektörlük, tüm çalışanların sadece yüzde 1,6’sında akrabalık bağının tespit edildiğini, buna nepotizm demenin kötü niyetli bir yaklaşım olduğunu ifade etti.


PAYLAŞ