Mustafa Destici: Gerekirse Çin'e savaş açarız

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Doğu Türkistan'da politikası nedeniyle gerekirse Çin'e savaş açılabileceğini ancak öncesinde atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Destici, FOX TV'de ekrana gelen ve İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

'KORKACAĞIMIZ HİÇBİR ÜLKE YOK'

Türkiye’de eğitim gören Doğu Türkistanlı gençlerin kendisini ziyaret ettiklerini söyleyen Destici, “Öyle enteresan şeyler var ki. Bunu da anlamak mümkün değil. Çin, bir çocuğumuza izin veriyor Türkiye'ye gelsin diye. Çocuk Türkiye'ye gelip eğitim görüyor. Burada kalıyor. Sonra burada okudu diye oradaki anasını babasını kardeşini toplama kampına götürüyor. Ve akıbetleri belli değil. Üstelik bunların bir kısmı Türkiye vatandaşı olmuş insanlar” dedi.

'GEREKİRSE AÇARSIN'

Destici, dünyada bazı ülkelerin parlamentolarında Çin’i kınayan kararlar alındığını ve TBMM’nin de bunu yapabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Ben hatta çok ilerisini söylüyorum; bazıları diyor ki 'Çin'e savaş mı açacak?' Gerekirse açarsın! Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok ama savaştan önce yapacağın işler var. Diyalog var. Bakın biz Ermenistan'a ne diyoruz şu anda? Diyoruz ki; 'sen Azerbaycan ile ilişkilerini düzeltmelerden, işgali sonlandırmadan ben sana sınırlarımı açmam.' Çin için de bunları yapabiliriz. Bizim Çin ile 25 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bunun 23 milyar dolarını biz alıyoruz, sadece 2 milyarını satıyoruz. Yani bizim dış ticaret açığımızın yüzde 40'ı da Çin ile olan ticaretimizden kaynaklanıyor”

Tükenmez Haber


PAYLAŞ