Boğaziçili öğrencilerin 4'ünün ev hapsi kaldırıldı

Fotoğraf: Halkevleri

İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan 'kayyum rektör' Melih Bulu'yu protesto eylemlerine katıldığı gerekçesiyle ev hapsi verilen 26 öğrenciden dördünün ev hapsi kararı iptal edildi.

Öğrencilerin avukatlarının yaptığı başvuruda, 4 öğrencinin "ev hapsi" kararı kaldırıldı.

Ev hapsi kaldırılan öğrencilere uygulanan adli kontrol tedbiri, 'ilçe sınırları dışına çıkmama' olarak değiştirildi.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, eylemlerin ardından ev hapsine alınanlar hakkında yapılan itirazda, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği 16 Şubat'ta karar verdi.

Ev hapsinde tutulanlardan 26 kişiden 7'si için yapılan itirazda, 3 kişinin benzer suçlardan çok sayıda soruşturma ve kovuşturmasının bulunması nedeniyle ret kararı çıktı.

4 kişinin ise ev hapsi kaldırıldı ancak 'ilçe sınırları dışına çıkmama' adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi.

16 Şubat'ta verilen karar, 23 Şubat'ta avukatlara tebliğ edildi. Hakkında verilen ev hapsi kararı kaldırılan 4 kişi, tebliğ geç yapıldığı için 1 hafta evinden çıkamadı.

EVİNDEN İŞİNE GİDEMİYOR

Hakkındaki ev hapsi kararı kaldırılıp ilçe dışına çıkmama adli kontrol tedbiri uygulanan 4 kişi arasında yer alanlardan biri de Cihat Parıltı.

Şişli'de yaşayan Parıltı, Kadıköy'de çalışıyor. Ancak yeni adli kontrol tedbiri nedeniyle işine gidemiyor.

Independent Türkçe'ye konuşan Parıltı, tebligatın geç yapılması nedeniyle bir hafta evden çıkamadığını ifade ederken, "Bir haftadır boşu boşuna evde kalmışım. Şu anda da işime gidemiyorum" dedi.

Boğaziçi eylemleri nedeniyle, şu anda 22 kişi halen ev hapsinde, 9 kişi ise tutuklu...


PAYLAŞ