Cinsel saldırı sanığı Musa Orhan, 'susma hakkını' kullandı

Fotoğraf: Twitter

Batman’da intihara sürüklenen İpek Er’e tecavüz eden Uzman Çavuş Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı davanın 2’nci duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bugün ikinci kez hakim karşısına çıkan Musa Orhan, susma hakkına sığınıp savunma yapmadı. Duruşma 1 Haziran'a ertelendi.

Duruşmaya İpek Er'in ailesi, Siirt ve Batman Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt ve Batman Şubeleri ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları katıldı.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise adliyeye alınmadı. Polis, gazetecilerin adliyeye alınmamasının Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı olduğunu bildirdi. Duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) temsilcileri de adliyeye alınmadı.

Ankara'dan SEBGİS ile duruşmaya katılan Orhan, susma hakkını kullandı.

Mahkeme heyeti; cumhuriyet savcısı, İpek Er'in ailesinin avukatı ve sanık Musa Orhan'ın avukatının beyanını aldıktan sonra kararını açıkladı. Sanık Orhan'ın sosyal medya hesapları olup olmadığının incelenmesi için duruşma 1 Haziran'a ertelendi.

MA


PAYLAŞ