'Tüketicinin güven endeksi TÜİK'in açıkladığından çok daha fazla azaldı'

Fotoğraf: AA

DAHA FAZLA OKU

TÜKENMEZ HABER - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, ekonomiye duyulan güven şubat ayında azaldı. Ekonomik güven endeksi ocak ayındaki 96,2 düzeyinden, şubat ayında yüzde 0,5 gerileyerek 95,8 düzeyine düştü. 

Tüketici Güven Endeksinin şubatta azalmasını Tükenmez Haber'e değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Tüketicinin güven endeksi TÜİK'in açıkladığından çok daha fazla azaldı" dedi.


Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu

'ASGARİ ÜCRETLİYE YAPILAN ZAM, DAHA CEBİNE KOYMADAN KESESİNDEN ÇIKTI' 

"Özellikle temel gıda ürünlerinde, ayçiçek yağı, sıvı yağlar, yumurta, peynir, süt ürünleri ve et ürünlerinde yüzde 30 ile yüzde 100'e varan fiyat artışları görüldü" diyen Ağaoğlu, "Bundan ötürü de tüketici, özellikle asgari ücretli tüketici zamlı maaşını daha cebine koymadan fazlasıyla kesesinden çıkmış oldu" ifadelerini kullandı.

Gıda fiyatlarındaki fahiş artışa değinen Ağaoğlu, "Bununla Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tedbirler alıyor. Tüketiciye temel gıdaların makul fiyatla ulaşmasını sağlayacak düzenlemelerin hazırlığını yapıyorlar. Daha önce fiyat artırımı değil gramaj oyunlarıyla da gizli artışlar yapıldı. Ticaret Bakanlığı, 18.8 milyon lira ceza kesti son dönemde, haksız fiyat artışıyla ilgili" şeklinde konuştu.

 

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR