Çocuk işçi krizi: 52 bin çocuk tarım işçisi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonu, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu başkanlığında toplandı.

İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Kemalettin Sakin, TÜİK’in 2019 verilerine göre Türkiye’de 5-17 yaş grubundaki çalışan çocuk sayısının 720 bin olduğunu açıkladı.

Komisyonda sunum yapan İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Kemalettin Sakin, çocukların genelde kentlerde sanayi ve hizmet sektöründe, kırsal bölgelerde ise mevsimlik tarım işçiliği ve hayvancılıkta çalıştırıldığını kaydetti.

Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemi (e-METİP) ile verilerin günlük girdiğini ifade eden Sakin, “Şu anda 52 bin 863 veri önceki gün itibarıyla sistemde olan verilerdir. Burada vatandaşlık olarak Türkiye 46 bin, Suriye 5 bin, Irak 115, Afganistan 6 şeklinde toplamda 52 bin civarında mevsimlik tarım işçisi verimiz var, çocuk sayısı bunlar sadece” dedi.

Sakin, çocuk ve genç işçilerin hangi işlerde çalışabileceğinin de mevzuat ile belirlendiğini belirterek, "Mevzuat açısından aslında bizim ülke olarak herhangi bir eksikliğimiz yok. Sadece belki denetimde, uygulamada, tespit çalışmalarında eksikliğimiz var” şeklinde konuştu.

Sakin, çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal ve ahlaki olarak olumsuz etkilenebildiğini ve sömürüye maruz kalabildiklerini belirterek, BM Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi'nin önemine ve 18 yaşın altındaki herkesin çocuk kabul edildiğine işaret etti.

İş Kanunu'na göre 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğunu, ancak 14 yaşını ve zorunlu eğitimini tamamlamış kişilerin, zihinsel, bedensel, sosyal ve ahlaki gelişimlerine engel olmayacaksa hafif işlerde çalıştırılabileceğinin hüküm altında alındığını aktaran Sakin, 14 yaşın altındakilerin ise sözleşme yapmak ve izin almak kaydıyla reklam gibi hafif işlerde çalıştırılabileceğinin düzenlendiğini bildirdi.

Çocuk ve genç işçilerin hangi işlerde çalışabileceğinin de belirlendiğini kaydeden Sakin, "Mevzuat açısından aslında bizim ülke olarak herhangi bir eksikliğimiz yok. Sadece belki denetimde, uygulamada, tespit çalışmalarında eksikliğimiz var." diye konuştu.

Çocuk işçiliğinin nedenlerini de değinen Sakin, şunları söyledi:

"Genel nedenlerine baktığımızda yoksulluk en önemli neden. Eğitim hizmetlerine erişememe, göç, aile bireylerinde yetişkin olanların iş bulamaması, işverenlerin çocuk iş gücü talebi, geleneksel bakış açısı, özellikle kırsal alanda... Yine mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan eksiklikler de çocuk işçiliğinin nedenlerinden biri. Çocuklarımız tarım, sanayi ve hizmet sektöründe yoğun olarak çalışıyor. Sanayi sektöründe daha çok oto sanayi ve mobilyacılıkta çocuk işçiliği yaygın olarak görünüyor. TÜİK'in 2019 Ekim-Aralık dönemine baktığımızda, yaptığı çalışmada 5-17 yaş grubu arasında toplam 16 milyon 457 bin çocuk olduğu tespiti var. Bu çocuklardan 720 bininin istihdam edildiği tespit edilmiş."

AA


PAYLAŞ