'Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan akademisyenler istifa edemiyor'

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Melih Bulu'nun atanmasının ardından tepkiler sürerken rektörlük dikkat çeken bir karar aldı.

Akademisyenler eylemlerinin 54. gününde bir araya gelerek rektörlüğü sırtını döndü.

Üstün Ergüder Meydanı’nda bir araya gelen Boğaziçili akademisyenler, rektörlük binasına sırtlarına dönerek kayyum rektörün istifasını istedi, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Akademisyenler bu hafta yaptıkları açıklamada, Sosyal Bilimler Enstitüsüne kendi iradesi dışında atanan meslektaşlarının istifa talebinin bir aya yakın süredir işleme konulmazken demokratik yollarla seçtikleri enstitü müdürünün ise atamasının yapılmamasına tepki gösterdi. Ayrıca seçilen mühendislik fakültesi dekanın atamasının da yapılmadığını dile getiren akademisyenler “Atanmış rektör, üniversitemizim teamüllerine aykırı olarak atanmış hukuk fakültesi dekanını üniversite yönetim toplantısına katmakta bir beis görmemiştir” dedi.

Demokratik irade ve sandığa her fırsatta vurgu yapan siyasi iktidardan aldıkları ilhamla demokratik hakları için mücadeleye devam edeceklerini bildiren akademisyenler “Atanmış rektör, rektör yardımcıları ve atanmış hukuk fakültesi dekanını istifaya davet ediyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” çağrılarını yineledi.

Üniversite kampüsü ve Hisarüstü Mahallesi’nin polis ablukasında tutulmasına tepki gösteren akademisyenler “Tutuklu ve ev hapsinde tutulan tüm öğrencilerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Evrensel


PAYLAŞ