Maltepe Belediyesi işçisi: Grev kırıcılığı yapılıyor

DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 23 Şubat'ta başlayan grev devam ediyor.

Maltepe Belediyesi işçilerinin grevi devam ediyor. Grevdeki işçiler, ‘İBB'ye ait araçların çöp toplayarak grev kırıcılığı’ yaptığını söyledi.

Maltepe Küçükyalı Mahallesi'nde grev kırıcılığını kontrol eden işçilere büyük bir grubun saldırdığını iddia eden Genel-İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Yönetimi de, “Küçükyalı'da işçi arkadaşlarımıza yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından planlı bir saldırı yapıldı. Gerekli araştırmaları yapıyoruz ilerleyen saatlerde bunu organize eden işçilere saldırtan kişileri yapacağımız basın açıklaması ile tek tek açıklayacağız” açıklaması yaptı.

Evrensel’de yer alan habere göre, saldırıya uğrayan bir işçi, “Mafyavari tiplerle grev kırıcılığı yapılıyor. Sokaklarda bu kalabalık grubu görünce doğal olarak tepki gösterdik yaptığınız suç dedik. Saldırıya uğradık bir arkadaşımız darbedildi” diye konuştu.

Kendilerinin de Maltepe'de yaşadığını söyleyen işçi, “Şu an sokakta grev kırıcılığı yapan tiplerin kimin adamları olduğunu da kimlerin topladığını da tahmin edebiliyoruz. Detaylı bir araştırmadan sonra gerekli açıklama yapılacaktır” dedi.

İşçiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçların da çöp toplamak için Maltepe'ye geldiğini görüntüledi.

Grevin ilk iki günü çöp toplayan İBB logolu araçların gelen tepkilerden sonra çekilmesi üzerine Kayseri plakalı çöp toplama araçları sahaya sürülmüştü. İstanbul Belediyesi Beyaz Masa tarafından yapılan açıklamada Maltepe Belediyesi sınırları içerisindeki çöpleri toplamanın Maltepe Belediyesinin sorumluluğunda olduğu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir müdahalede bulunması yasaktır” ifadeleri kullanılmıştı.


PAYLAŞ