HDP'nin ‘Herkes İçin Adalet’ afişleri yasaklandı

Batman Valiliği, HDP'nin "Herkes İçin Adalet" kampanya afişlerini yasakladı. Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP'nin "Herkes İçin Adalet" kampanyası kapsamında Batman'da billboardlara afiş asılmasının Valilik tarafından yasaklanması kararı ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Uca soru önergesinde Batman Valiliği'nin, HDP’nin "Herkes İçin Adalet" kampanyası kapsamında Batman’da billboardlara asmak istenen  "Herkes için eşitlik, herkes için adalet", "Herkes için özgürlük, herkes için adalet", "Herkes için iş-aş, herkes için adalet" ve "Ji bo mafe zimanê zikmakî destpeke edalet, Roja Zimanê Zikmakî piroz be-Anadil için, Herkes için adalet, Dünya Anadil Günü kutlu olsun" yazılı afişleri yasakladığını belirtti.

Batman Valiliği'nin afişleri "kışkırtıcı ve tahrik edici" bularak, yazıların "hukuk sistemine karşı olumsuz yargılar oluşturacağı ve provoke edici yürüyüşlere neden olabileceği" gerekçesiyle izin verilmediğini açıkladığını belirten Uca, "Ayrıca, valilik Kovid-19 önlemlerini gerekçe göstererek, HDP Batman İl Örgütü binasının önünde bir kişinin bile basın açıklaması yapmasına izin vermemektedir. Ancak AKP kongrelerinin binlerce kişinin katılımı ile herhangi bir önlem alınmadan yapılabildiği basına yansımaktadır" dedi.

Uca'nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istediği sorular şöyle oldu:

Anadili Gününü kutlamak için asılması istenen ve eşit hak ve özgürlük taleplerini içeren afişlerin kışkırtıcı bulunmasının sebebi nedir? “Herkes için eşitlik, herkes için adalet”, “Herkes için özgürlük, herkes için adalet”, “Herkes için iş-aş, herkes için adalet” ve “Ji bo mafe zimanê zikmakî destpeke edalet, Roja Zimanê Zikmakî piroz be-Anadil için, herkes için adalet, Dünya Anadil Günü kutlu olsun” afişlerinde herhangi bir provokasyona sebebiyet verecek şiddet veya kışkırtıcı dil, hangi cümlede veya kelimede geçmektedir?

Hukuk sistemindeki eksikliklerin, Türkiye halklarının oylarıyla seçilmiş Türkiye’nin üçüncü büyük partisi tarafından dile getirilmesinin, atanmış vali tarafından engellenmesinin yasal dayanağı nedir?

Milletvekilleri HDP İl Binası önünde basın açıklaması yaparken kolluk kuvvetlerinin “İl binasının içindeki insanları gözaltına alırız” tehditlerinin hukuki bir dayanağı var mıdır?

Batman’da basın açıklamalarına katıldıkları için şu ana kadar kaç kişiye para cezası kesilmiştir? Kesilen para cezalarının toplamı ne kadardır?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 34. maddesinde göre “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” Bu kapsamda Valilerin keyfi yasaklar uygulamasının yasal gerekçesi nedir? Bu keyfi uygulamaların önüne geçilmesine ilişkin herhangi bir girişiminiz mevcut mudur?

Kovid-19 önlemleri gerekçe gösterilerek açık havada Kovid-19 önlemlerine uygun ve sosyal mesafeyi dikkate alarak yaptığımız basın açıklamalarının engellenip, binlerce kişinin katıldığı kongrelerin yapılmasına müsaade edilmesini nasıl açıklamaktasınız?

Kovid-19 yasakları binlerce işyerinin kapanmasına, milyonlarca çalışanın geçim sıkıntısı yaşamasına, insanların gösteri hakkının engellenmesine sebep olurken, AKP kongrelerinde yaşanan izdihama izin verilmesi çifte standart değil midir? Bu kongreler sonrası kaç Kovid-19 vakası gerçekleşmiştir? Maske ve mesafe kurallarına uymayan kişiler hakkında ve bunu organizasyonları yapanlar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?

Pandeminin başladığı günden bugüne kadar kaç kişiye maske, mesafe ve sokağa çıkma yasağına uymadığı gerekçesiyle para cezası verilmiştir?


PAYLAŞ