'İşçiler bunların hesabını sorar sizlerden'

Grevdeki Maltepe Belediyesi işçileri, Meclis Üyeleri'ne yönelik "İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri ile Maltepe Belediyesi işçilerini birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Maltepe belediye yönetimi burada. Bu işçiler bunların hesabını sorar sizlerden, bunu unutmayın" dedi.

5 GÜNDÜR TOPLANMIYORDU

DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin başlattığı grev nedeniyle ilçede çöpler 5 gündür toplanmıyor. 

Maltepe Belediyesinde aralarında temizlik görevlilerinin de bulunduğu işçilerin başlattığı grev, beşinci gününde devam ediyor. 

Grevin etkileri özellikle temizlik hizmetlerinde hissedilirken, birçok noktada dolu olan konteynerlerin yanlarına bırakılan çöpler, sokaklarda yığınlar oluşturdu. Bunun üzerine İBB, çöpleri toplamak için çalışma başlattı.

'İŞÇİLER HESABINI SORAR'

İşçiler, sosyal medyada bir video paylaşarak belediye önündeki meclis üyelerine tepki gösterdi. "İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri ile Maltepe Belediyesi işçilerini birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Maltepe belediye yönetimi burada. Bu işçiler bunların hesabını sorar sizlerden, bunu unutmayın" dedi. Bir diğer işçi de "Oy verdiğmiz Meclis Üyeleri. Kaç paraya satıldılar?" diye konuştu. 

'GREV KIRICI'

Videodaki işçiler meclis üyelerine tepki gösterirken "grev kırıcılar", "yazıklar olsun" gibi ifadelerde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Grev sırasında İBB'nin çöpleri toplamasına yönelik tepkiler sürerken İBB'den yapılan açıklamada “Pandemi döneminde temizlik koşullarının taşıdığı hayati önem nedeniyle, bu şikayetlere İBB'nin kayıtsız kalması, toplum sağlığı açısından mümkün değildir. Bu sebeple, grev hakkına saygı duymakla birlikte, Maltepe'de toplum sağlığını tehdit eden unsurlar İBB iştiraki İSTAÇ marifetiyle toplanmaktadır” denilmişti.

Devamında ise şunlar kaydedilmişti:

"Bu yakıştırmanın içinde bulunduğumuz salgın ortamı şartlarında kabul edilmesi mümkün değildir. Bu yakıştırmayı, İBB ailesi olarak sözün sahiplerine iade ediyoruz. Maltepe Belediyesi'nin temizlik işçilerinin hak ettiği ücreti alması konusunda da ilgili kurumla İBB olarak görüşmelerimiz devam etmektedir. 

Tükenmez Haber

 


PAYLAŞ