Rize Güneysu'da halkın karşı çıktığı HES projesine onay

Fotoğraf: Evrensel / Gençağa Karafazlı

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde halkın yaşam alnalarını yok edeceği için karşı çıktığı HES projesine mahkeme onay verdi. 

İTİRAZ EDİLECEK

HES projesinin iptali için açılan davada Gürgen Vadisi'nde yürütülen Alicik HES projesinin 2010 yılında iptal edilen ÇED raporu, kopyala-yapıştır yöntemiyle yeniden sunuldu ve bu kez mahkeme tarafından olumlu bulundu. Gürgen köylüleri karara itiraz edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babasının da köyü olan Güneysu'da yürütülen Alicik HES projesini iptali için açılan davada, 17 Şubat Çarşamba günü görülen duruşmadan 12 gün sonra karar açıklandı.

'KÜRESEL SERMAYENİN GÖZÜ AYDIN OLSUN'

Evrensel'den Gençağa Karafazlı'nın haberine göre mahkemenin kopyala-yapıştır yöntemiyle halkı ve yaşam savunucularını üzen bir karar verdiğine dikkat çeken Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Derneği başkanı Ceyhun Kalender, karara şu şekilde tepki gösterdi:

“Gözü aydın olsun! Kimin? Önce küresel sermayenin, sonra şirketin, ortaklarının, destek veren siyasilerin, muhtarların ve yandaşlarının gözü aydın olsun! Kazandılar! Ama şimdilik… Bize de geçmiş olsun. Bütün doğaseverlere, vatanseverlere, destek veren dostlarımıza…"

'MÜCADELE DEVAM EDİYOR'

"Mahkemeden şimdilik olumsuz bir karar çıkmış olsa da süreç henüz bitmedi, mücadele gücümüz artarak devam ediyor. Bu konuda başından beri yaşadığımız olumsuzluklar, hukuksuzluklar bizim haklılığımızı ortaya koymuştur. Artık konu çok farklı bir boyutta tartışılacaktır. Her zaman olduğu gibi meşru zemindeyiz, ancak mağduruz. Ekolojik mücadele zor ve dolambaçlıdır. Bu patika yolda bazen biz bize de kalabiliriz. Ancak biz hukukun ve haklının sonunda mutlaka kazanacağına inanıyoruz."


PAYLAŞ