Mumia Abu Jamal'ın Covid-19'a yakalandığı açıklandı

Siyah hakları savunucusu Mumia Abu Jamal'ın koronavirüse yakalandığı açıklandı. Yaklaşık 40 yıldır cezaevinde tutulan Jamal'ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

'DERHAL SERBEST BIRAKIN'

Hastalık belirtileri gösteren Abu Jamal’a test yapılmadığı belirtilerek gerekli tedavi koşullarının sağlanması ve serbest bırakılması için kampanya başlatıldı. Freemumia.com sitesinde yayımlanan duyurularda herkesin, Abu Jamal’ın tutulduğu cezaevine telefon ederek hastaneye yatırılması talebini dile getirmesi istendi. 27 Şubat'ta Philadelphia Bölge Savcılığı önünde düzenlenen eylemde de “Derhal serbest bırakın”, “Masum ve kovid belirtileri gösteriyor” dövizleri taşındı ve 67 yaşındaki Abu Jamal’a gerekli tıbbi müdahalenin yapılması istendi.

'CİĞERLERİNİN TEHLİKEYE GİRMESİNDEN KORKUYOR'

Inquirer.com’un haberine göre MOVE Aktivisti Pam Africa, cezaevi yönetiminin hastalığı reddettiğini ancak Abu Jamal’in belirtileri gösterdiğini söyleyerek, “Nefes almakta zorlanıyor ve ciğerlerinin tehlikeye girmesinden korkuyor” dedi. 1981’de bir Philadelphia polis memurunu öldürdüğü iddiasıyla önce idam sonra da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Kara Panterler Üyesi Mumia Abu Jamal yaklaşık 40 yıldır cezaevinde. Abu Jamal daha önce de Hepatit C hastalığı nedeniyle uygun bir tedavi görebilmek için uzun süre mücadele etmek zorunda kalmıştı. 


PAYLAŞ