'Esnaf üretim için kullandığı malzemelerini bile satışa çıkardı'

Fotoğraf: Ömer Fethi Gürer

Niğde merkez ve bazı ilçelerinde geçtiğimiz hafta başlattığı ziyaretlerine devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kapı kapı gezdiği esnafın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

'ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI'

Gürer’e dert yanan işyeri sahipleri pandemi sürecinin neden olduğu olumsuzlukların esnafı büyük oranda etkilediğini belirterek, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Siftah yapmadan kapattığımız günler oluyor. Evimize ekmek götüremeyecek duruma geldik. Kira desteğinden yararlanan esnaf sayısı çok az. Destek miktarı da zaten çok düşük. Biz sorunlarımıza kalıcı çözüm istiyoruz” dediler. Gürer, pandemi sürecinde işleri önemli ölçüde daralan Niğde Ata Sanayi Sitesi’ndeki esnafa ziyaretler gerçekleştirdi. Gürer’in ziyaret ettiği bir mobilya atölyesinin sahibi Şefik Aydoğan, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek, “Küçük esnafın ayakta kalma şansı yok. Pandemi koşullarının başladığından bu yana devletten 1 lira dahi destek almadım. Ne kira nede sosyal destek verdiler. Sadece TC kimlik numaramla eczaneden 5 adet ücretsiz maske aldım. Başka hiçbir destek almadım” dedi.

'BİZİM BURALARDA DESTEK KRİTERLERİNE UYAN ESNAF YOK'

Bazı bölgelerde esnafa 500 TL tutarında kira yardımı yapıldığını duyduğunu anlatan Şefik Aydoğan, “Ancak bizim buralarda destek kriterlerine uyan esnaf yok. Sigorta primini, BAĞ-KUR’unu ödeyemeyen, işçi çalıştıramayan, hesabı blokeli olan, senedi protesto edilen esnaf bu yardımları alamıyor. Kira yardımları, pandemi sürecinde koşulsuz bir şekilde tüm esnafa verilmeliydi” diye konuştu. Aydoğan, mobilya sektöründe çok sayıda malzemenin ithal olduğuna da dikkat çekerek, döviz kurları yükselişteyken bu malzemelerin fiyatının da yükseldiğini, ancak dövizde gerileme dönemine girildiği halde fiyatların düşmediği gibi daha da arttığını ifade etti. Aydoğan, bazı esnaf kesiminin borçlarını ödeyebilmek için ekmek teknesindeki üretim için kullandığı malzemeleri bile satmak zorunda kaldığına da şahit olduğunu belirtti.

'FAAL OLAN İŞYERLERİNDE CİDDİ GELİR KAYBI OLUŞTU'

Pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında kapalı olan işyerlerinde büyük mağduriyet yaşandığını anlatan Gürer, faal olan işyerlerinde ise ciddi gelir kaybının oluştuğuna dikkat çekti. Gürer, kısıtlama nedeniyle kapalı olan kahvehane, internet kafe, kıraathane, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, halı saha işletmeleri, düğün salonu ve paket servisiyle sınırlanan restoran, lokanta, pastane, kafe ve kafeterya işletmelerinin adeta batma noktasına geldiğine vurgu yaptı. Esnafın sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, doğal gaz fatura bedellerinin bir yıl süreyle faizsiz ertelenmesi gerektiğini belirten Gürer, sigorta prim borcu nedeniyle esnaf ve sanatkarların sağlık hizmetlerinden yararlanabilme süresinin normalleşme sürecine kadar sürdürülmesinin şart olduğunu ifade etti.

'ESNAFA GEÇİCİ DESTEK DEĞİL, AYAKTA KALMASINI SAĞLAYACAK DESTEK VERİLMELİDİR'

Ödenmeyen kredilerin de normalleşme sağlanıncaya kadar ertelenip faizlerin silinmesi yönündeki taleplerin mutlaka dikkate alınmasını isteyen Gürer, “Krediyi ödeyemeyeni kara listeye almak yerine destek kredisi alınması sağlanmalıdır. Esnafa geçici destek değil, ayakta kalmasını sağlayacak destek verilmelidir” diye konuştu. Gürer, Niğde esnafının en önemli gelir kaynağından birinin de Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olduğuna işaret ederek, “Ancak pandemiden dolayı üniversitede yüz yüze eğitimin olmaması nedeniyle 38 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede öğrencinin gelmemesi, esnafı büyük ölçüde zor duruma soktu. 150 bin nüfuslu Niğde’de 38 bin öğrencinin yüz yüze eğitime başlamamış olmasından kaynaklanan sorunlar, esnafın belini büktü” ifadelerini kullandı.
 


PAYLAŞ