'Esnafın yüzde 86'sı kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemedi'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 20 ilde bin esnaf ile yapılan anket sonuçlarını paylaştı. CHP tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, esnafın yüzde 86'sı kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemedi.

ESNAFIN YÜZDE 86'SI BU SÜREÇTE KİRA, FATURA, VERGİ BORÇLARINI ÖDEYEMEDİ

Anket sonuçlarına göre; esnafın yüzde 86’sı bu süreçte kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemediğini belirtti. Esnaf, hükümetin açıklamış olduğu üç aylık bin TL’lik gelir desteği ile 500 ile 750 TL arasında değişen kira desteğini ve son olarak yeme içme sektörü için açıklanan 2 bin TL ile 40 bin TL destek paketini yeterli bulmadı.

ESNAFIN SADECE YÜZDE 34'Ü VERİLEN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERDEN YARARLANABİLDİ

Anket sonuçlarına göre, esnafın sadece yüzde 34’ü verilen düşük faizli kredilerden yararlanabildi. Bu duruma göre, her 10 esnaftan sadece üçü kredi desteklerinden faydalanmış oldu. Yüzde 81 oranla kredi taksitlerini ödeyemeyen esnaf, faizle ertelenen bu kredileri ilerleyen dönemlerde de tekrar ödemekte zorluk çekeceklerini söyledi. Kredi taksitlerini ödeyebilen esnaf ise ödemeleri iş yapmalarından dolayı değil, başka yerlere borçlanarak ödeme yaptıklarını belirtti. Esnafın yüzde 14’ü ise bu süreçte zorunlu ödemelerini karşılayabilirken, ödemelerini geçmiş birikimlerini kullanarak veya sahip olduğu diğer mal varlıklarını satarak karşıladığını aktardı. Küçük ve orta ölçekli esnafın yüzde 28’si bu dönemde 50 ila 100 bin lira arası gelir kaybına uğradığını, yüzde 34’ü gelir kayıplarının 100 ile 150 bin lira arasında olduğunu ifade etti. Esnafın yüzde 38’si ise bu süreçte toplam gelir kayıplarının 250 bin TL ve üzeri olduğunu belirtti.

Dünya


PAYLAŞ