Aylardır dükkanları kapalı olan esnaf Kadıköy'den seslendi: Oyalama değil işimizi istiyoruz

Fotoğraf: Mert Gümüş

TÜKENMEZ HABER -  Koronavirüs salgını nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnaf ve kafe-bar çalışanları, Bahariye Caddesi'nde eylem yaptı.

Bugün yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı öncesi hükümete çağrı yapan esnaf ve çalışanlar, ‘Oyalama değil, işimizi istiyoruz’ dedi

Yapılan açıklamada, "HES koduyla toplu taşıma araçlarına biniliyorsa, kapalı yerlere giriliyorsa, siyasi partiler kongre yapabiliyorsa, kafeye, bara ve lokontaya da gidebilir. İş yerimizi HES kodu uygulamasıyla açın. Deniliyor ki 'açılsa bile kapasite yüzde 30’a düşece'k. Bu personel kapasitesinin de yüzde 30’a düşmesi demek. Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yıl sonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağı da sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatılmalı. Aksi takdirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olacak. Sektörümüzdeki esnafların vergi ve SGK ödemeleri de yıl sonuna kadar uzatılamalıdır.” denildi.

Kadıköy’de bir araya gelen esnaf ve çalışanlar; tüm çalışanları Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması'nda ve Otel – Turizm İşçileri Sendikası'nda örgütlenmeye çağırdı.

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR