'Açılmalar ve kapanmalarda bilim ve kanıta dayalı verilerin izi yok'

Fotoğraf: AA

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Covid-19 tedbirlerinin esnetilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'EN AZ 4 KATI OLMALI'

Şenol, "Açılmalar ve kapanmalarda bilim ve kanıta dayalı verilerin izi bulunmamaktadır. Burada rengarenk boyanmış haritadaki veriler, yalnızca salgının bölgeler arasında farklılıklar gösterdiğini kabaca göstermektedir. Yapılması gereken test sayısı, yapılanın en az 4 katı olmalıdır" dedi.

'EN AZ 400 BİN TEST'

"Güvenli açılış için Haftalık insidans < 100 binde 10 olacak,  bizim nüfusa göre bulmamız gereken haftalık rakam 8 bin olmalı" diyen Şenol, "Biz bu rakamı gün için buluyoruz yani olması gerekenin 8-9 katı güvenli rakama ulaşmak için  en az 400 bin test yapmamız gerek " ifadelerinde bulundu.

Devamında ise şunları kaydetti:

"Bulaşma hızı artan bir salgında, dünya sıralamasında aşılama birincisi olsanız bu hızda aşılama ile koruyuculuğu 42 günde gelişen bir aşı  ile salgına etki edemezseniz. Veri ve şeffaf veri gerekli. Salgın yokmuş gibi yaparak ödenecek bedellerin ne olduğunu Eylül- Mart arası dönemdeki ölümler ve kontrol edilemeyen salgının hayata etkisi ile tecrübe ettik.Seçilen stratejiler, bilim ,kanıta dayalı veri ve VERİ’ye dayanmamaktadır Burada yaptığım hesaplamalar,mevcut durumu yansıtmak için , ortalama ağırlık vs gibi yansıtmadan kabaca yapılmıştır."


PAYLAŞ