Sinovac aşısının faz 3 sonucu açıklandı

Hacettepe Üniversitesi, Sinovac aşısının etkililik oranını açıkladı. Aşının etkililik oranı yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak belirlendi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 28 bin 706 kişi hayatını kaybetti.

AŞININ ETKİLİLİK ORANI YÜZDE 83.5 OLARAK BELİRLENDİ

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Akova ve Prof. Dr. Serhat Ünal, düzenledikleri basın toplantısıyla Sinovac aşısının faz 3 sonuçlarını açıkladı. Buna göre aşının etkililik oranı yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak belirlendi.  Sinovac'tan yapılan açıklamada, Türkiye'nin de kullandığı Coronavac aşısının ağır vakaları önlemede yüzde 100, hafif vakaları önlemede ise yüzde 50'nin biraz üzerinde başarılı olduğu açıklanmıştı. Ocak ayında ise, Brezilya'da yürütülen çalışmaların sonuçları duyurulmuş, Butantan Enstitüsü aşının ülkedeki denemelerde elde ettiği 'genel koruma oranının' yüzde 50.38 olduğunu belirtmişti.

TÜRKİYE FAZ 3 DENEMELERİNİN ARA SONUÇLARINDA YÜZDE 91.25 ORANINDA KORUMA ÖLÇÜLDÜĞÜNÜ DUYURMUŞTU

Sinovac'ın geliştirdiği aşı için Endonezya'da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti. Türkiye ise Faz 3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91.25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu. Türkiye ve Endonezya'dan farklı olarak, Brezilya'daki denemelere 60 yaş üstü gönüllüler de katılmıştı.

AA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ