Yoksul mahallelerde uyuşturucu araştırması: Ailelerin yarısı şikayetçi

Fotoğraf: AA

TÜKENMEZ HABER - Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) ‘Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu hazırladı. Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 51,8’i yaşadıkları yerde uyuşturucu bağımlılığı sorunu olduğunu belirtti. Bazı orta ve orta üstü gelir grubundaki aileler ise yaşamlarındaki diğer alanlardan fedakarlık ederek sadece kapıda özel güvenlik var diye çocuklarını özel okullara gönderdiklerini belirtiyor. SODEV Başkanı Aksoy, "Neredeyse sigaraya erişime yaklaşacak kadar kolaylaştığı yönünde geri bildirimler var" dedi.

1067 KİŞİYLE GÖRÜŞME YAPILDI

Zoom üzerinden organize edilen toplantıyla basına ve kamuoyuna duyurulan raporda dikkat çeken sonuçlar çıktı. Focus grup ve CATI yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma, İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde ortaöğrenim çağında çocuğu olan ebeveynler arasında yapıldı. Toplamda 1067 kişiyle görüşme yapıldığı belirtildi.

İBB ÇALIŞMA BAŞLATTI

SODEV Başkanı Ertan Aksoy, araştırmayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talep ettiğini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da bu konuda çalışma başlattığını paylaştı.

'YÜZDE 25'İN ÇEVRESİNDE BAĞIMLILIK EĞİLİMİ VAR'

Araştırmaya göre katılımcıların yaklaşık yüzde 25’i etraflarında uyuşturucu bağımlılığı eğilimi gösteren gençlerin olduğunu belirtiyor.

AİLE İÇİ SORUNLAR

Araştırmaya katılan aileler, gençleri uyuşturucuya iten başlıca sebep olarak aile içi iletişim sorunları ve sevgi eksikliği olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, arkadaş çevresi ve bulunulan ortamda uyuşturucuya iten sebeplerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. 

'EN ÖNEMLİ SEBEP'

Aileler, gençleri uyuşturucuya iten en önemli sebep olarak yüzde 44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgi eksikliği derken; arkadaş çevresinin en etkili neden olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 35,4 olarak dikkat çekiyor.

'OKUL ÇEVRESİNDEKİ GÜVENLİK YETERSİZ'

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 58,8’i okul ve çevresindeki güvenliğin bonzai vb. uyuşturucu madde satışlarını engellemede yetersiz olduğunu söylüyor. Ailelerin yüzde 72,4’ü parklara yerleştirilecek kameraların madde bağımlılığına karşı mücadelede etkili olabileceği görüşünü paylaşıyor.

'CEZALAR YETERSİZ'

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 84,4’ü uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili cezaların yetersiz olduğunu söylüyor. Ailelerin yüzde 76,3’ü mahalle bekçilerinin uyuşturucuyla mücadelede resmi olarak görevlendirilmesi fikrine katıldığını dile getiriyor.

REHBERLİK HİZMETLERİ

Araştırmaya katılan aileler sporun uyuşturucuyla mücadelede etkili bir yöntem olduğu konusunda fikir birliğinde. Katılımcıların yüzde 80,4’ü gençleri spora yönlendirmenin uyuşturucu bağımlılığını önleme konusunda etkili bir yöntem olduğu görüşünü savunuyor. Ayrıca ailelerin yüzde 46,9’u okullardaki psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetinin gençleri uyuşturucudan uzak tutmak konusunda etkili olduğunu belirtirken yüzde 31,8’i etkili olmadığını görüşünü paylaşıyor.

'ARKADAŞ ÇEVRESİYLE TANIŞIYORLAR'

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 37,5’i çocuklarını madde bağımlılığından korumak için arkadaşlarıyla tanıştığını belirtiyor. yüzde 21,6’lık bir oran ise madde bağımlılığı konusunda aile içinde iletişimi güçlü tuttuğunu dile getiriyor. Ayrıca, ailelerin yüzde 11,7’si ise çocuklarının tek başına dışarıya çıkmasına izin vermediğini söylüyor. Aileler, gençler arasında uyuşturucu kullanımının giderek artmasında öncelik faktör olarak yüzde 37,8’lik bir oranla özenme ve merak duygusunun olduğunu belirtiyor. Bu görüşün ardından, aile içi iletişimsizlik ve arkadaş çevresi vurgusu öne çıkıyor.

'SİYASİLER ORTAK ÇÖZÜM ÜRETMELİ'

Uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi hakkında ailelerin ilk çözüm öneresi yüzde 33,6’lık bir oranla denetimlerin arttırılması. Bunun ardından gelen iki yanıtta ailelerin çocuklarıyla ilgilenmesi ve madde bağımlılığı hakkında çocuklarını bilinçlendirmesi olarak dikkat çekiyor. Bu iki soruya verilen yanıtların oranı ise sırasıyla yüzde 23,7 ve yüzde 22,7 seviyesinde. Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 27,9’u siyasi partilerden cezaları arttırmasını beklerken, yüzde 26,6’sı siyasilerin birleşerek ortak bir çözüm üretmesi yönünde fikir belirtiyor.

SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ?

“Hükümet uyuşturucu ile mücadele konusunda neler yapılmalıdır?” sorusuna araştırmaya katılan ailelerin yüzde 83,4’ü denetimlerin ve cezaların arttırılmasını beklediğini belirtiyor. “Türkiye’yi siz yönetseydiniz uyuşturucu ile mücadele konusunda neler yapardınız?” sorusuna yine büyük bir çoğunlukla denetimleri ve cezaları arttırırdım yanıtı veriliyor. 

'NEREDEYSE SİGARAYA ERİŞİM KADAR KOLAYLAŞTI ŞEKLİNDE GERİ BİLDİRİMLERİ VAR'

Toplantının ardından soruları yanıtlayan ve kendi değerlendirmelerini paylaşan SODEV Genel Başkanı Aksoy, çalışmanın daha çok ucuzlayan ve erişimi kolay olan 'bonzai' ve diğer maddelere yönelik olarak yapıldığını belirtti. Aksoy, "Neredeyse sigaraya erişime yaklaşacak kadar kolaylaştığı yönünde geri bildirimler var" dedi.

Aksoy devamında ise bir özeleştiri yaptığının altını çizerek "Sorunun bu kadar büyük olduğunu araştırmaya başlamadan önce ben de bilmiyordum." ifadelerinde bulundu ve şunları söyledi:

"Siyasetin gündem maddesi olması lazım, birbirine bağıran, kutuplaştıran siyaset yerine bunların çözülmesi lazım."


PAYLAŞ