AİHM, AYM kararlarına uymayan zihniyet reform yapamaz

Fotoğraf: AA


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "AİHM kararlarına, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan bir zihniyet reform yapamaz." dedi. 

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin 30 Mayıs 2019'da açıklandığını, bununla ilgili Adalet Bakanlığının sitesinde her yıl izleme ve değerlendirme raporu yayınlanacağının söylendiğini belirten Erkek, "Adalet Bakanlığının sitesine bakın, rapor bulabilir misiniz? Ciddiyetsizlik had safhada, devlet ciddiyetle yönetilir." diye konuştu.

BERBEROĞLU VE KAVALA KARARLARINI HATIRLATTI

Yargı Reformu Strateji Belgesi'ne yönelik eleştirilerde bulunan Erkek, şöyle devam etti:

"30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde diyor ki 'Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında yer verilen ihlal alanlarına ilişkin etkili çözümler geliştirilecektir.' Ama bu belgeden çok sonra, örneğin Enis Berberoğlu davasında yaşadıklarımız, örneğin Osman Kavala kararları. AİHM kararlarına, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan bir zihniyet zaten reform yapamaz.

Belgeden başka bir cümle, 'İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi hakkında kanunda ve diğer kanunlarda yer alan erişim engelleme usulleri ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınarak gerekli değişiklikler yapılacaktır.' 30 Mayıs 2019'da söylemiş AK Parti Genel Başkanı. 2019 sonu itibarıyla kapanan internet sitesi sayısı 408 bin 494. OdaTV bugün itibarıyla 363 gündür kapalı. 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' demiş büyüklerimiz, uygulamaya baktığınızda her şey çok açık görülüyor."

'COĞRAFİ TEMİNAT'

Strateji belgesinde "yargıçlar için coğrafi teminat" ifadesinin yer aldığını belirten Erkek, "Elinizden tutan mı var coğrafi teminat getirmek için. 2020 yılında Hakimler Savcılar Kurulu kararı ile adli yargıda 4 bin 261 hakim ve savcının yerini değiştirdiniz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde tazminat davaları açılıyor o davalara bakan hakimler bile değiştiriliyor." dedi.

Belgede, "Hukuk fakültelerinde mevcut akademik kadroların niceliği ve niteliğine ilişkin temel ilkeler yeniden belirlenecektir" ifadesinin bulunduğunu belirten Erkek, daha birkaç hafta önce iki yeni hukuk fakültesi açıldığını söyledi. Türkiye'de 86 hukuk fakültesi bulunmasına karşılık 15 anayasa hukuku doçenti, 31 anayasa hukuku profesörü olduğunu dile getiren Erkek, "86 hukuk fakültemiz var. Hala hukuk fakültesi açan zihniyet yargıda reform yapacakmış." dedi.

AA


PAYLAŞ