'Erdoğan'ın açıkladığı eylem planı bir masal'

Fotoğraf: CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'İnsan Hakları Eylem Planı'na ilişkin CHP Genel Merkezinde basın açıklaması yaptı. İktidarın her geçen gün eridiğini söyleyen Karaca, "Erdoğan'ın açıkladığı eylem planı bir masaldır. Artık anlatacak hikayesi kalmayan sarayın tek adamı, milleti masal anlatarak oyalamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI AÇIKLAMASINDA DAĞ FARE DOĞURDU'

Biçer Karaca, “En son söyleyeceğimizi başta söyleyelim, insan hakları eylem planı açıklamasında dağ fare doğurdu, AKP, AKP’ye muhalif oldu” dedi. Erdoğan’ın eylem planının CHP Meclis Grup toplantısının yapıldığı gün ve saate denk getirdiğini belirten Biçer Karaca, “Sayın Genel Başkanımızın milletin gerçek gündemini kamuoyuyla paylaşacağı grup konuşmasını kaynağında sansürlenme çabasıdır. Bu anlayış hak hukuk adalet duygusundan yoksun zihniyetin yansımasıdır. Hak hukuk ve adalet anlayışından fersah fersah uzak tek adamın bu tutum ve tavrı göstermektedir ki, açıklanan insan hakları eylem planı, geçmişte olduğu gibi bugün ve bugünden sonra uygulanmayacaktır. Hak ve hukuka saygısı olmayan bu zihniyetin açıkladığı insan hakları eylem planı göstermeliktir, kandırmacadır” diye konuştu.  İktidarın eridiğini söyleyen Biçer Karaca, “Bu tükenişi durmak için çırpınıyor,gündemi değiştirme çabalıyor… ama nafile… Açıklanan eylem planı, bu çırpınışın ,yarattıkları Türkiye’nin itirafnamesidir. Bu belgeyi özeleştiri belgesi olarak kabul ederiz;  ancak insan hakları ve özgürlükler adına daha fazlası olduğunu söylemeyi zul sayarız” dedi.  

7 yıl öncede AKP’nin eylem planı açıkladığını ve hedef arasında “AİHM’deki ihlal kararlarını azaltmak” olduğunu hatırlatan Biçer Karaca şunları söyledi: 

“Peki öyle mi oldu? O zamanlar AİHM’de Türkiye aleyhine açılan ve derdest olan dava oranı yüzde 11,3 iken bu oran 2020 verilerine göre yüzde 18 çıktı. O zamanlar Rusya, İtalya, Ukrayna ve Sırbistan’dan sonra 5. sırada olan Türkiye bugün Rusya’dan sonra 2. Sırada. 2005 yılında 55 bin insan cezaevindeydi 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla bu sayı 271 bine çıktı. İşte bu verilerde de görüldüğü üzere Recep Tayyip Erdoğan’ın  açıkladığı eylem planı bir masaldır. Artık anlatacak hikayesi kalmayan sarayın tek adamı, milleti masal anlatarak oyalamaya çalışıyor. İnsan haklarına dayalı yaşam, insan onuruna saygı gibi cümleler ile iç ve dış kamuoyunda, çürümüş itibarlarını makyaj ile kapatmaya, 2 yıl gibi sürede çöken, milletin bir an önce kurtulmak istediği tek adam yönetimini aklamaya, paklamaya çalışıyor. Ancak ikisini de beceremiyor. 19 yılda yok ettikleri ne varsa onu insan hakları eylem planı ile yapacağını taahhüt ediyor ama milletin bu masallara artık karnı tok."

'HEP BİRLİKTE DÜN 1,2 MİLYON AVROLUK BİR MASAL DİNLEDİK'

Açıklanan eylem planı Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler nezdinde Türkiye’nin taraf olduğu ve  yerine getirmekle yükümlü olduğu haklar olduğunu hatırlatan Biçer Karaca, “Fazlası değildir yeni bir şey yoktur. Gösterişli şovlarla ekonomik buhrana dışarıdan para bulma çabasıdır tabi dışarıdakileri kandırabilirse.  Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi insan hakları eylem planının uygulanmasını ve raporlanmasını desteklemek için 18 ay önce 1.200.000 avroluk bir destek açıkladı, tabi söz konusu para olunca saray iktidarı bu fırsatı kaçırmadı. 1,2 milyon avroyu aldı. Çürüyen itibarlarını makyajlamak, iktidarda tutunabilmek için kullandı. Proje süresi 1 Mart 2021 tarihinde bitti. Apar topar 2 Mart günü zaten Anayasada ve imzalanan uluslararası sözleşmelerde varolan temel hak ve hürriyetleri sıralayıp millete masal anlattı. Yani hep birlikte dün 1,2 milyon avroluk bir masal dinledik” ifadelerini kullandı.

İktidara eleştirisini sürdüren Biçer Karaca  devamla şunları söyledi:

“Sanki; gözaltında kaybedilmeler yokmuş gibi, sanki AİHM ve AYM kararları uygulanıyor ve Demirtaş, Kavala başta olmak üzere hukuksuzca tutuklananlar bu mahkeme kararları gereği yerine getirilmiş ve tahliye edilmişler gibi. Sanki İstanbul il başkanımız 7 yıl önce attığı twitler gereği seyyar giyotin mahkemelerinde cezalandırılmamış, Aydın il kadın kolları başkanımız dünyada kadın direnişinin simgesi olan lastesis eyleminden dolayı yargılanmamış gibi. Sanki; Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör istemeyen, aşağı bakmayacağız diyen öğrenciler hukuksuzca şafak vakti gözaltına alınmamış, işkence görmemiş gibi. Sanki; eril hukuk düzeninden ve cezasızlıktan güç alan erkek failler tarafından kadınlar öldürülmeye devam etmiyormuş, saray da buna seyirci kalmıyormuş gibi. Sanki; 7 yıl önce attığı tweet nedeniyle halkın haber alma özgürlüğünü görev sayan ve bu nedenle gerçekleri yazan gazeteciler yargılanmıyormuş, tutuklu gazeteci sayısında dünya rekoru kırılmamış gibi. Sanki; ülkede iş cinayetleri yaşanmıyor, pandemide işçisi, çiftçisi, esnafı bir insan hakları ihlali olan yoksulluk altında kıvranmıyormuş gibi. Sanki, insan hakları örgütlerinin talepleri dikkate alınıyor, hak temelli gazetecilik yapanlara yeşil kod adlı ölüm ve tehdit mesajları gönderilmiyormuş gibi. Sanki; gençlerimiz iş aramaktan umudunu kestiği için, intihar etmiyor, ekonomik buhran ve işsizlik nedeniyle yaşam hakkı ellerinden alınmıyormuş gibi. Sanki; ülkede hukuk işliyor, seçilmişleri hukuksuzca görevden alıp yerine kendi memurlarını kayyum atamıyorlarmış gibi. Sanki; liyakatsızlık, uzun tutukluluk süreleri, hak gaspları yaşanmıyormuş gibi. Sanki, 19 yıldır tek başına iktidarda olan AKP tüm yaşanan ihlallere kendisi sebep olmamış gibi. Sanki kaşının altında kirpiğin, kirpiğinin üstünde kaşın var diyen herkesi cumhurbaşkanlığına hakaret suçundan derdest edip, bu suçtan açılan davalarda rekor kırılmamış gibi. Sanki AYM tarafından ihraçları hak ihlalidir kararı verilen barış akademisyenleri görevlerine iade edilmiş, yıllardır OHAL komisyonu kapılarında bekletilmiyorlarmış gibi, sanki haklarında hiçbir soruşturma olmayan, beraat eden, takipsizlik kararı verilen KHK mağdurları bu ülkede yokmuş gibi.”

'SAYIN ERDOĞAN YOKSA SARAYA MUHALİF OLANLARI İNSAN OLARAK KABUL ETMİYOR MUSUNUZ?'

Erdoğan’ın dün açıkladığı eylem planın Türkiye’nin imzaladığı, onayladığı uluslararası sözleşmelerde ve anayasada olduğunu belirten Biçer Karaca, “Siz uygulamıyorsunuz… Sayın Erdoğan yoksa saraya muhalif olanları insan olarak kabul etmiyor musunuz? 19 yıldır aklınız nerdeydi? 19 yıldır elinizi bağlayan mı vardı? 1,2 milyon avro alıp ekran karşısına çıkıp millete, hakları gasp edilenlere masal anlatmayı bırakın. Mevcut yasaların gereğini yerine getirin, yasaları uygulayın yeter…Ya da artık gölge etmeyin, sandığı getirin başka ihsan istemiyor bu millet sizden” ifadelerini kullandı.

Evrensel


PAYLAŞ