TTB Başkanı Fincancı: Önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız

Fotoğraf: AA

Yeni normalleşme döneminin başladığı 2 Mart’ta vaka sayısı bir günde yüzde 20 artarak haftalar sonra yeniden 10 binin üzerine çıktı. TTB Başkanı Fincancı, önlem alınması gereken bir süreçte normalleşme adımlarının atılmasının doğru olmadığını vurguladı.

54 GÜNÜN EN YÜKSEĞİ

Yeni normalleşme dönemi başladı ama vaka sayıları hızla yükselmeye devam ediyor. Normalleşmenin başladığı 2 Mart’ta, vaka sayısı haftalar sonra ilk defa 10 bini geçti. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 tablosuna göre, 2 Mart’ta tam 11 bin 837 kişi Covid-19’a yakalandı. Böylece son 54 günün en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

'ÇOK DAHA SERT BİR DALGA'

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, vaka artışı nedeniyle önlem alınması gereken bir süreçte normalleşme adımlarının atılmasının doğru olmadığını vurguladı. Vaka sayılarında son haftalarda ciddi bir yükselme eğiliminin olduğuna işaret eden Fincancı, “Özellikle de test sayısındaki düşüşle beraber vaka sayılarının tam tersi oranda arttığını gördük. Bu koşullar devam ederse ve bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız” uyarısında bulundu.

TAKİBİ YAPILAN TEMASLI SAYISI DÜŞÜK

“Sağlık Bakanlığı, pandeminin birinci yılında yerellerle ilgili gelişmeleri ve vaka sayılarını dahi yeni paylaştı” diyen TTB Başkanı Fincancı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bütün zorunlu üretimleri durdurarak tam kapanma önerdik ama uygulamadılar. Yeni normalleşme açıklaması da tümüyle ekonomik kaygılara dayanıyor aslında. Ayrıca, test sayısının da hâlâ çok düşük olduğunu söylemek gerekiyor. Görüyoruz ki temaslılar bildirilmiyor ve Sağlık Bakanlığı da olası temaslıları değerlendirerek kaynağa yönelik tarama gerçekleştirme konusunda yetersiz.”

İKİNCİ DOZ İKİ MİLYON KİŞİYE UYGULANDI

Mutasyonun hızla yayıldığına da dikkat çeken Fincancı, “Karadeniz’de vaka sayıları çok yüksek ve bu önemli ölçüde mutasyondan kaynaklı. Aşılama hızımız da çok yetersiz ve toplumun şu an sadece yüzde ikisi salgından korunabilir durumda. Aşının ikinci dozu yapılan insan sayısı henüz 2 milyon civarında” dedi.


PAYLAŞ