'Yüreğiniz varsa fezlekeleri kamuoyu önünde tartışalım'

HDP Grup Başkanvekilleri Saruhan Oluç ve Meral Danış Beştaş, burada yaptıkları konuşmada partilerindeki milletvekilleri hakkında Meclis’e gönderilen dokunulmazlık fezlekelerinin hukuki değil siyasi olduğunu belirtirken, fezlekelerin içerinin de kamuoyu önünde tartışılması çağrısında bulundular.

AİHM’in 22 Aralık 2020’de Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararın 72 gün geçmesine rağmen uygulanmadığını söyleyen Saruhan Oluç, 9-11 Mart tarihlerinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin toplanacağını ve bu toplantıda AİHM’in Demirtaş kararının uygulanmaması meselesinin gündeme geleceğini söyledi.

'HİÇBİR HUKUKİ CEVABI YOKTUR'

“AİHM’in Demirtaş kararı neden uygulanmıyor” sorusunun hiçbir hukuki ve doyurucu cevabı olmadığını söyleyen Oluç, “Cumhurbaşkanının hukuk danışmanı sıfatıyla da olsa başka sıfatlarla da olsa çeşitli kişiler AİHM kararının uygulanmamasının gerekçelerini üretmeye çalışmışlardır. Fakat hukuken ve uluslararası sözleşmeler açısından bugüne kadar üretilmeye çalışılan gerekçelerin tamamı safsatadır. Hiçbirinin hukuki ve uluslararası sözleşmeler açısından değeri yoktur” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesi ile Anayasa'nın 90’ıncı maddesinin açık bir şekilde kararın uygulanması gerektiğini düzenlediğini söyleyen Oluç, AİHM’in 5 konuda ihlal saptadığını hatırlattı.

'TEMSİL ETME HAKKININ İHLALİ'

HDP’nin kapatılması ve HDP’nin milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının tartışıldığını söyleyen Saruhan Oluç , AİHM’in verdiği ihlal kararında yer alan maddelerden bir tanesinin sözleşmeye ek 1 nolu protokolün 3. maddesinin ihlali anlamına geldiğini ve bunun da seçilme hakkının ve halkı mecliste temsil etme hakkının ihlali olduğunu vurguladı.

'KİMİ KONUŞTUĞU İÇİN KİMİ SUSTUĞU İÇİN FEZLEKE ALMIŞ'

Oluç, “Bizim gelmiş olan fezlekelerimizde örneğin Meclis'te yaptığımız basın toplantılarının paylaşımları yer almıştır. Yani Meclis kürsüsünde, Meclis basın toplantılarında, grup toplantılarında yaptığımız bütün konuşmalar açıkça 83’üncü madde, yani dokunulmazlık kapsamındadır ama bize gelmiş olan fezlekelerin içinde Meclis'teki konuşmalar ve basın toplantıları yer almaktadır. Açıkça Anayasanın 83. maddesi ihlal edilmektedir” dedi.

Milletvekillerinin halk toplantılarında, parti toplantılarında yaptıkları konuşmalar ve buna ilişkin yaptıkları sosyal medya paylaşımlarının da  fezlekelerde yer aldığını söyleyen Oluç, “O kadar tuhaflık vardır ki kimisi konuştuğundan dolayı kimisi de sustuğundan dolayı fezleke almıştır. Yani bir milletvekili konuşurken diğeri yanında durup sustuğu için gelen fezlekeler vardır. Halk bunu bilmelidir. Bu kadar büyük bir hukuki kepazelik ile karşı karşıyayız” dedi.

hdpmeslic.jpg

HDP'li vekiller “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında TBMM bahçesinde açıklama yaptı / Fotoğraf: HDP

AİHM KARARI

AİHM’in Demirtaş kararında; “6-8 Ekim 2014 Kobanî çağrısı, HDP’nin attığı tweetle yaptığı Kobanî çağrısı siyasi ifade sınırları kapsamındadır, şiddete çağrı değildir. Yaşananlar bu çağrının doğrudan sonuçları değildir” dediğini vurgulayan Oluç ,”Çok açık bir biçimde AİHM kararında bu cümleler yer almıştır. Buna rağmen gelmiş olan fezlekeler ve açılan davalar bunu göz ardı etmektedir. Dokunulmazlıklarımızı düşürmeye yönelik tutum siyasi kumpastır” dedi.

AİHM’nin verdiği Demirtaş kararının uygulanması çağrısını tekrarlayan Oluç, “2014 Ekiminden sonra 6,5 yıl bekledikten sonra bu fezlekelerin ve davanın gündeme getirilmesi açıkça siyasi kumpastır. İktidar ortaklarının, AKP ve MHP’nin HDP’yi susturmak ve demokratik siyasetten tasfiye etmek için hazırladıkları kumpasın devamıdır, bunun hukukla en ufak bir ilgisi yoktur” dedi.

'KAMUOYU ÖNÜNDE TARTIŞALIM'

Oluç’un ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Baştaş ise, “En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Meclis'e fezleke yağmasına, fezlekelerin bu şekilde tartışılması içeriğine dair şu ana kadar fezleke meselesi hukukidir diyenlere tek cümle ile yanıt verelim. Gelin eğer yüreğiniz varsa, hukuk bilginiz yetiyorsa bütün bu fezlekeleri tek tek -bine yakın fezleke var- kamuoyu önünde tartışalım. Bakalım bunlar hukuki mi yoksa siyasi mi? Hodri meydan diyorum. AKP ve MHP’li bütün hukukçuları açıkça tartışmaya devam ediyorum. 84 milyon yurttaşın gözü önünde canlı yayında biz tek tek fezlekelerin nasıl olduğunu açıklamaya hazırız, bunu peşinen söyleyeyim” dedi.

'SİYASET YAPMAMIZ FEZLEKE KONUSU'

“Ellerinden gelse 100 yıllık tarih boyunca 28 Kürt isyanının sebebi HDP diyecekler” diyen Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarih o kadar esnek ki, varlığımız fezleke konusu. Sadece HDP’liler olarak bu ülkede siyaset yapmamız fezleke konusu. Neredeyse benim adım Meral, benim adım fezleke konusu olabilir. Bu konuda hiçbir tartışma yok bizim açımızdan. Bunları tek tek inceliyoruz”

Torba Yasa uygulamasının bir parlamento klasiği haline geldiğini belirten Beştaş,  “Şimdi de Torba Fezleke dönemi. Nasıl hazırlanıyor, otomatiğe bağlanmış. AKP’li yetkililer, Cumhurbaşkanı konuşuyor ertesi gün savcılar bunu emir telakki ediyorlar, oturup fezleke hazırlıyorlar” şeklinde konuştu. 

'SAVCILAR ARASINDA FEZLEKE YARIŞI'

HDP’li vekiller arasında fezleke hazırlamak konusunda savcılar arasında bir yarış başladığını savunan Meral Danış Beştaş, “Ses AKP’den, fezleke savcılardan. Burada şunu da söyleyelim; “yargı tarafsız ve bağımsızdır” diyenler aklımızla alay etmesinler. Aklımızla alay ettirmeyiz. Bu parlamentoda 600 vekil var, suç işleyenler sadece muhalefet ve özellikle HDP’li vekiller mi? Bizim evrakta sahtecilik, irtikap, dolandırıcılık, iftira veya benzer fillerle bir bağımız yok. Bize gelen fezlekelerin tamamı konuşmadır, sözdür, düşünceyi ifadedir, siyaseti açıklamaktır. Biz nasıl siyaset yapalım, konuşmadan siyaset yapamayacağımıza göre! Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı bir dönemde fezleke yağmuru yağıyor” dedi.

'NEDEN 5 AY SONRA MÜTABAKAT İMZALANDI?'

Hazırlanan fezlekelerin Kobani Soruşturması ile ilgiil olmasına da tepki gösteren Beştaş, “Kobanî davası üzerinden kıyamet koparılıyor. 6-8 Ekim protestolarından sonra 28 Şubat’ta 5 ay sonra Dolmabahçe Sarayı’nda heyetlerimiz oturdu. Dolmabahçe Mutabakatını açıkladılar. Mademki 6-8 Ekim’den HDP’yi sorumlu tutuyordunuz, neden çözüm süreci devam etti. Neden Dolmabahçe Mutabakatı imzalandı ve neden sonradan vazgeçildi. Bu soruya verilecek cevap Kobanî davasının ne olduğunu yeterince açıklıyor” diye konuştu.

'EĞER SUÇ OLSAYDI AKP MASAYA OTURMAZDI'

“Eğer suç olsaydı AKP masaya oturmazdı. 6,5-7 yıl beklemezdi” diyen HDP Grup Başkanvekili Beştaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda siyaseten sözleri tükendi, bütün vaatleri bitti, toplumda büyük bir tepki var, büyük karamsarlık var, anketler morallerini bozuyor ve HDP’ye saldırarak güç devşirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz”

'GOOGLE İDDİANAMESİ BİLE DEĞİL'

Kobanî davasına ilişkin hazırlanan iddianamenin ekleri hariç 353 olduğunu ve iddianamenin bir haftada kabul edildiğini belirten Beştaş, “Ya bir haftada kim okur bu iddianameyi! Nasıl okudunuz? Bunu soru olarak ortaya koyuyorum. İkinci tutuklamayı nasıl yaptınız? Aynı suçtan ikinci tutuklama yapılamaz ki! Siz her gün yeni suçlar iddiasıyla yeni suçlar iddia ediyorsunuz. Kobanî iddianamesi tek bir medyayı esas almış ANF sitesi. Yüzde 80’i oradaki haberlere dayanıyor. ANF diye bir site olmasaydı bu dava olmayacaktı. Erdoğan geçmişte AKP’ye kapatma davasında bu bir Google iddianamesi demişti ya bu sadece Google değil keşke Google olsaydı diğer basın yayınlarından faydalanırlardı, daha objektif bir değerlendirme yapılabilirdi” dedi.

Independent Türkçe


PAYLAŞ