Hrant Dink davasında karar 26 Mart’a ertelendi

Fotoğraf: Denizcan Akar

Türkiye'de Ermenice ve Türkçe olarak haftalık yayınlanan Agos gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 130. duruşması görüldü. Kararın açıklanması beklenen duruşmada Mahkeme Başkanı, üye hâkim Ferhat Şahin'in kalp ameliyatı olduğunu, diğer üye hâkim Mücteba Akkaya'nın da dosyayı bilmediği gerekçesi ile karar duruşmasına katılmak istemediğini belirtti. Böylelikle karar duruşması 26 Mart Cuma gününe kaldı.

TANIKLAR DİNLENDİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunduğu iddia edilen 76 kamu görevlisinin yargılandığı davanın 130’uncu duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Evrensel'den Meltem Akyol'un haberine göre kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak Trabzon İl Merkez Jandarma Komutanlığı'nda 2. Asayiş Tim Komutan Yardımcısı olarak görev yapan sanık Ahmet Faruk Aydoğdu’nun ardışık arama kayıtlarına ilişkin tanık olarak eski eşi Kezban Demirdelen ile Hüseyin Çal dinlendi. Kezban Demirdelen, “Bu numarayı ben kullanıyorum. Kardeşim askerlik yaparken hafta sonu izne çıktığında beni arıyordu” derken Hüseyin Çal ise “Askeriyedeyken araba alma muhabbetimiz olmuştu, Ahmet komutanımı aradım, o da yardımcı oldu. Ondan sonra da bana telefon verdiler” diye konuştu.

KARAR BEKLENİYORDU

Kararın açıklanmasının beklendiği duruşmada, Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, üye hâkim Ferhat Şahin'in kalp ameliyatı olduğunu, diğer üye hâkim Mücteba Akkaya'nın da dosyayı bilmediği gerekçesi ile karar duruşmasına katılmak istemediğini belirtti. Karar duruşması 26 Mart’a kaldı.


PAYLAŞ