DİB: İktidar, Anayasayı çiğnemekten vazgeçse yeter

AA

Demokrasi İçin Birlik Meclisi (DİB), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'na dair açıklamada bulundu. DİB tarafından yapılan açıklamada, "İktidarın ilan ettiği planı uygulamak için Anayasa'yı ve yasaları çiğnemekten vazgeçmesi yetiyor" denildi.

'MECLİS İÇİ VE DIŞI MUHALEFET, REJİMİ TAHKİM ETMEK İÇİN KURULAN BU TUZAĞI İKİRCİKSİZ BİR BİÇİMDE REDDETMELİ'

İnsan haklarının 19 yıldır çiğnendiği ifade edilen DİB açıklamasında, "Planın, uluslararası sermayeye bir ödün amacıyla ortaya atıldığı, tek adam rejiminin, ayakta kalmak için bütün temel hak ve özgürlükleri baskı altında tutmak zorunda olduğu gün gibi ortada" denildi. Muhalefetin tutumunun net olması gerektiği ifade edilen açıklamada, "Meclis içi ve dışı muhalefet, rejimi tahkim etmek için kurulan bu tuzağı ikirciksiz bir biçimde reddetmeli. Kaldı ki, bütün yetkileri elinde tutan iktidarın ilan ettiği planı uygulamak için Anayasa'yı ve yasaları çiğnemekten vazgeçmesi yetiyor" ifadeleri yer aldı.

'HUKUK REFORMU YALANI TUTMADI, UZAYA ÇIKMAK DAHA İYİYDİ'

Meclis'teki fezlekelerin sadece HDP için değil tüm muhalefet için olduğu belirtilirken, Cumhur İttifakı'nın muhalefeti etkisizleştirmek istediği sözlerine yer verildi. "Hukuk reformu yalanı tutmadı, uzaya çıkmak daha iyiydi" başlıklı açıklama, "Saray rejiminin muhalefeti bölmek ve etkisizleştirmek için kurduğu tuzaklara düşmekten kurtulmak, iktidara karşı gerçek bir alternatif haline gelebilmek için, milliyetçilik yarışına girmekten vazgeçmek gerekiyor. Oyunu bozmanın tek yolu, barış ve demokrasi konusunda ikirciksiz bir tutum takınmak. Bu koşullarda demokrasi güçlerine, bütün muhalefet üzerinde de bir hegemonya yaratacak şekilde, halkın yakıcı sorunlarına dayanan, barış, demokrasi ve emek taleplerinin ayrılmaz olduğunu ortaya koyan bir seçeneği yaratmak görevi düşüyor" ifadeleriyle sonlandırıldı. 


PAYLAŞ