'Kadınlar, Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor'

AA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, basın toplantısında konuştu. Koronavirüs salgını ile mücadelede kadınların rolüne dikkati çeken Kluge, "Dünya çapında sağlık sektöründe yer alan her 10 kişiden 7'si kadın" ifadelerini kullandı.

'DÜNYA ÇAPINDA SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YER ALAN HER 10 KİŞİDEN 7'Sİ KADIN'

Dünya çapında sağlık sektöründe yer alan her 10 kişiden 7'sinin kadın olduğunu kaydeden Kluge, Avrupa kıtasında görev yapan hemşirelerin yüzde 84'ünün ve doktorların yüzde 53'ünün kadın olduğunu bildirdi. Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne atıfta bulunan Kluge, Avrupa'daki hiçbir ülkede cinsiyet eşitliğinin sağlanamadığını ve salgın sürecinde bu durumun daha da kötüleştiğini ifade etti. Hans Kluge, kadınların virüse yakalanma oranının daha yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Olağanüstü durumların kadınların sağlığı üzerinde orantısız bir etkisinin olduğunu uzun zamandır biliyoruz ve Kovid-19 bir istisna değil." dedi.

'COVİD-19'A YAKALANAN YAKLAŞIK 1,3 MİLYON SAĞLIK ÇALIŞANININ YÜZDE 68'İ KADIN'

Öte yandan Kluge, 5 hafta önce, Kovid-19'a yakalanan yaklaşık 1,3 milyon sağlık çalışanının yüzde 68'inin kadın olduğunu ifade etti. Avrupa Direktörü Kluge, salgınla mücadelede ön saflarda yer alan çalışanları korumak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini ve söz konusu sektör çalışanlarının aşılanmasının hükümetlerin yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Independent Türkçe, AA


PAYLAŞ