Hayatını kaybeden askerler için devlet töreni düzenlendi

AA

Dün Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde 11 askeri personel hayatını kaybetmişti. Helikopter kazasında hayatını kaybeden 11 asker için Ankara'da devlet töreni düzenlendi.

HAYATINI KAYBEDEN ASKERLER, KILINAN CENAZE NAMAZININ ARDINDAN DEFNEDİLMEK ÜZERE MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ

Hayatını kaybeden askerler, kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi. Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde hayatını kaybeden 11 asker için Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde devlet töreni düzenlendi.

CENAZE TÖRENİNE ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU, BAHÇELİ KATILDI

Ankara'da düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri, hayatını kaybeden askerlerin aileleri ve bazı üst düzey bürokratlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 asker için düzenlenen cenaze töreninde bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

"Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazuyla, duruşuyla çok farklı ve mütevazi bir insandı. Yanındaki kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydana gelen bu kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Şimdi 11 şehidimizi Hakk'a uğurlarken, diri olan bu şehitlerimizle inşallah sevgili habibinin sancağı altında da bir oluruz. Tüm aileye, ordumuza ve milletimize sabırlar diliyorum. Hepimiz için mukadder olan bir ölüm var. Şahadet bunların en yücesi. Rabbim bize de bunu nasip etsin."

Helikopter kazasında hayatını kaybeden 11 askeri isimleri şu şekilde:

 • Korgeneral Osman Erbaş
 • Albay Şentürk Aydınyer
 • Yüzbaşı Salih Sarıoğlu
 • Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş
 • Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu
 • Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz
 • Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek
 • Uzman Çavuş Tolga Demirci
 • Uzman Çavuş Hakan Gül 

NE OLMUŞTU?

Dün Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde 11 askeri personel hayatını kaybetmişti.

İlçeye bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden askerlerin naaşları Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından ambulanslarla Elazığ'a getirilmişti.

Kazanın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitmişti.

Akar, kazanın nedenine ilişkin olarak, “İlk bilgilere ve görgü tanıkları ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir” açıklamasında bulunmuştu.

Independent Türkçe


PAYLAŞ