'Baban kazandı, sen sattın ve şimdi yiyorsun'

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın kâr ettiğine yönelik açıklamaları eleştirdi.

'VATANDAŞIN SIRTINDAN'

Muğla'da konuşan Babacan, "Merkez Bankası'nın kâr ettiğini süsleyip duruyorlar. Ziya Paşa'nın dediği gibi, ‘Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın?' Merkez Bankası nereden kâr eder? Merkez Bankası'na kâr ettirdik diye övündükleri bastıkları para, vatandaşın sırtından aldıkları faiz ve mirasyedi parasıdır. Birincisi, Merkez Bankası para basar. Kağıt paranın maliyeti yaklaşık 50 kuruş. Üzerine 200 lira yazıp, 200 liraya verir. O 50 kuruş ile 200 lira arasındaki fark kârıdır. Demek ki Merkez Bankası çok para basmış, onu anlıyoruz." dedi.

'ÇARÇUR ETTİLER'

Devamında şunları kaydetti:

Merkez Bankası piyasaya borç verdiğini ve karşılığında faiz aldığını kaydeden Babacan "Merkez Bankası'nın ettiği kâr, vatandaşın ödediği faizdir" ifadelerinde bulundu.

Devamında şunları kaydetti:

"Vatandaştan çok faiz aldık diyorlar. Asıl konu, Merkez Bankası'nın elindeki dövizi sattığında muhasebede görünen kârdır. Bizim bu milletin alın teriyle, üretimiyle, ihracatıyla damla damla biriktirdiğimiz rezervi bunlar iki yılda çarçur etti. O dövizin alış fiyatı da eski alış fiyatıydı, Merkez Bankası bunu 1.5 liradan, 2 liradan, 2.5 liradan aldı. Kaça sattıklarını açıklamıyorlar ama günü geldi 5-6 liraya sattılar. Kâr ettik diye övünüyorlar. Bu neye benzer? Bir çocuğa babasından miras kalır. Diyelim ki değerli gayrimenkulü satar, der ki “Ben para kazandım.” Onu sen kazanmadın ki. Baban kazandı, sen sattın ve şimdi yiyorsun.

Devletin başına hiç gelmeyen bir iş geldi. Para basan kurum borçlu olur mu ya? Bunu da yaptılar. Merkez Bankası'nın 140 milyar dolar döviz borcu var. Bu borcun önemli bir kısmı bankalardan zorunlu karşılık adı altında borç aldığı döviz. Diğer önemli kısmı da swap anlaşmalarıyla piyasadan ve diğer ülkelerden borç aldığı döviz. Doğmamış çocuklarımıza kadar memleketi borçlandırdılar."

Sözcü


PAYLAŞ