'Naci İnci’nin derhal istifasını talep ediyoruz'

Boğaziçi Üniversitesi lisansüstü öğrencileri, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu'yu ve üniversite yönetimine yaptığı atamaları protesto etti.

'BU USULSÜZ ATAMAYI TANIMIYOR VE İNCİ'NİN DERHAL İSTİFASINI TALEP EDİYORUZ'

Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin, üniversiteye rektör olarak AK Partili Melih Bulu'nun atanmasına karşı protestoları devam ediyor. Rektörlük binası önünde bir araya gelen akademisyenler, Bulu'ya sırtlarını döndü. Boğaziçi Üniversitesi lisansüstü öğrencileri de rektörlük binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Bulu'nun üniversite yönetimine yaptığı atamalara tepki gösterdi. “Her geçen gün Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri olarak Kayyum Rektör Melih Bulu'nun antidemokratik icraatlarını “normalleşme olarak” sunmasını tanık oluyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kayyum rejiminin bekçiliğine soyunan Bulu, kendi kayyumcuklarını atayarak üniversitemizi yönetme ihtirası içerisindedir. 9 Şubat 2021 tarihinde 245 akademisyenden 201’inin katıldığı seçimde, Ünal Zenginobuz Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) Müdürlüğü’ne 197 oyla seçilmişti. Bu demokratik işleyişi yok sayan Bulu, yaverlerinden Naci İnci’yi SBE müdürlüğüne atamıştır. Bu usulsüz atamayı tanımıyor ve İnci’nin derhal istifasını talep ediyoruz.”

'BUGÜN; İKTİDAR YANAŞMACILIĞINDAN VE ZORBALIKTAN MEDET UMANLAR, KENDİLERİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNDE BULACAKLARDIR'

Protestolara katılan öğrencilere disiplin soruşturması açıldığı aktarılan açıklama, “Muktedirlerin, bütün hukukî kaideleri ayaklar altına alarak zora ve zorbalığa dayanan yönetme pratiklerine boyun eğmeyeceğimizi; özgür, özerk, demokratik ve toplumcu bir üniversite için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Bugün; iktidar yanaşmacılığından ve zorbalıktan medet umanlar, kendilerini tarihin çöplüğünde bulacaklardır” denildi. 


PAYLAŞ