Çerkezoğlu: Neredeyse her iki kadından biri işsiz

AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanlığı'nın 'Demir Leblebi' sohbetlerinin üçüncüsü, 'Covid-19'un Emekçi Kadınlar Üzerindeki Etkileri' başlığıyla zoom üzerinden yapıldı. Toplantıya katılan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, geniş tanımlı kadın işsizliğinin yüzde 43 olduğunu belirterek “Neredeyse her iki kadından biri işsiz. Kadınlar işgücünden daha fazla çekiliyor ve iş bulma ümidini kaybediyor. Şu an ümidini kaybetmiş 1.5 milyon kadın var" ifadelerini kullandı.

'VAR OLAN CİNSİYET EŞİTSİZLİKLERİ DERİNLEŞTİ'

Çerkezoğlu, “Covid-19’un yol açtığı istihdam ve işsizlik kaybında en çok kadınlar mağdur oldu, kadın ve genç kadın işsizliği Türkiye açısından çok ciddi bir gerçekliği gösteriyor. Bu süreçte kadına şiddet ve kadının iş yükü arttı. Var olan cinsiyet eşitsizlikleri derinleşti. Covid-19 pandemisine yakalandığımızda Türkiye zaten krizdeydi. Özellikle kadınların çalışma biçimi erkeklere göre daha çok etkilendi. Kadınların ücret kaybı daha çok oldu” dedi.

'NEREDEYSE HER İKİ KADINDAN BİRİ İŞSİZ'

Geniş tanımlı kadın işsizliğinin yüzde 43 olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “Neredeyse her iki kadından biri işsiz. Yüksek genç ve kadın işsizliği ülkenin geleceğini etkiliyor. Kadınlar işgücünden daha fazla çekiliyor ve iş bulma ümidini kaybediyor. Şu an ümidini kaybetmiş 1.5 milyon kadın var. Güncel verilere göre kayıt dışı istihdamda kadınların erkeklerden dört kat fazla olduğu görülüyor” diye konuştu.

'İŞÇİYE DESTEK ÇIKILMALI'

Devletin bu süreçte üç temel görevinin; tüm yurttaşların sağlığını korumak, işini ve gelirini güvence altına almak olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “İşçiye destek çıkılmalı. İşsiz kalanlara ödeme yapılmalı. Bu süreçte yapılan 1500 TL’lik yardım çok az, en az asgari ücret ödenmeli” dedi.

'İŞİNİ KAYBEDENLERE HİÇBİR SOSYAL GÜVENLİK POLİTİKASI OLUŞTURULMADI'

Sendikalaşmanın önemini ve kadınların örgütlü olması gerektiğini anlatan Çerkezoğlu, “Dünya genelinde pandemide halkına destek veren harcamaların içinde Türkiye, binde 1 oranında kaldı. İşini kaybedenlere hiçbir sosyal güvenlik politikası oluşturulmadı. İşverenlere işçilerini ücretsiz izne çıkarma hakkı verilirken işçilere günde yalnızca 47 TL destek sağlandı” dedi.

ANKA


 


PAYLAŞ