'Pandemi hastanelerinde kapanan servisler tek tek açılıyor'

AA

Koronavirüs salgınında geçilen 'kontrollü normalleşme' dönemi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabinede alınan kararları açıklamasıyla birlikte başladı. Vakaların arttığı gerekçesiyle normalleşme adımları için henüz erken olduğu yorumunu yapan Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

GEÇEN GÜN AÇIKLANAN TÜRKİYE HARİTASININ GENELİNİN KIRMIZIYA DÖNMEMESİ İÇİN UYARILAR YAPILDI

Koronavirüsün mutasyon geçirmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasıyla, mevcut aşıların virüse karşı etkinliğinin azalıp azalmadığı merak konusu. Uzmanlar, Türkiye'de de uygulanan Sinovac gibi "inaktive yöntemle" geliştirilmiş aşıların mutasyonlara karşı etkinliğinin, diğer aşılara göre daha yüksek olduğunu belirtse de soru işaretleri tümüyle yanıt bulmuş değil. Mutant virüs nedeniyle tedbirlere daha fazla uyulması istenirken, normalleşme adımları kapsamında kafe ve restoranların belli saatlerde yeniden müşteri ağırlamalarına izin verildi. Geçen gün açıklanan Türkiye haritasının genelinin kırmızıya dönmemesi için de uyarılar yapıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN PEŞ PEŞE UYARILAR GELDİ

Türkiye'de aşı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs verilerine göre günlük vakalarda artış yaşanıyor. Vaka sayısı 11 binin üzerinde seyrederken, sağlık çalışanlarının istifa taleplerinin belli süreliğine reddedileceği açıklandı. Bakanlık, 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, sağlık çalışanlarının istifa ve görevden çekilme taleplerinin kabul edilmeyeceğini ifade etti. Tüm bu gelişmelerin ardından sağlık çalışanlarından peş peşe uyarılar geldi.

PROF. DR. DAĞLI: PANDEMİ HASTANELERİNDE KAPANAN SERVİSLER YENİDEN AÇILDI

Bunların arasında Prof. Dr. Elif Dağlı'nın uyarısı dikkat çekti. Dağlı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda pandemi hastanelerinde kapanan servislerin yeniden açıldığını belirtti ve aşının etkili olmadığı bir mutant virüsün yayılmış olabileceğini öne sürdü.

PROF. DR. SÖNMEZ: YAKINDA HARİTADA KIRMIZI RENGİN BASKIN OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ

Bir uyarı da Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez'den geldi. Vakaların hızlı bir şekilde arttığını belirten Sönmez, "Yakında haritada kırmızı rengin baskın olacağını tahmin ediyoruz" yorumunu yaptı.

TTB, NORMALLEŞME ADIMLARI İÇİN ERKEN OLDUĞU UYARISINI YAPMIŞTI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada mutant virüs oranlarındaki artışa dikkati çekerek, normalleşme adımları için erken olduğu uyarısını yapmıştı.

PROF. DR. CEYHAN: KISITLAMALARI KALDIRMAYA KALKARSAK, MUTANT VİRÜS ARTMAYA BAŞLAR

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da "Mutant virüslerin Türkiye'de yayılabilmiş olduğunu düşündüğümüz bir sırada tedbirleri kaldırmak, kısıtlamaları kaldırmak oldukça riskli. Kısıtlamaları kaldırmaya kalkarsak, mutant virüs artmaya başlar, bu sizin aşı etkinliğinizi de azaltır" şeklinde konuşmuştu.

Independent Türkçe


 


PAYLAŞ