Dünyada 2020'nin en çok satanı BTS oldu

Güney Koreli erkek grubu BTS, 2020'nin dünya çapında en çok satan sanatçı unvanını aldı. BTS, unvanı Batı dışından alan ilk sanatçı. K-pop grubu geçen yıl en çok satanlara giren iki albüm çıkarmıştı.

UNVANI BATI DIŞINDA ALAN İLK SANATÇI

The Independent'tan Louis Chilton'ın haberine göre, popüler K-pop parçaları yapan grup, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift'i mağlup ederek küresel müzik kuruluşu IFPI'ın verdiği payeye layık görüldü. 2020'de BTS, "Map of the Soul: 7" ve "Be" adında iki albüm çıkarmış, bunların ikisi de dünya genelinde birçok ülkede listelerde ilk sıraya yerleşmişti. BTS, söz konusu unvanı alan ve şarkıları ağırlıklı olarak İngilizce olmayan ilk grup olmasının yanı sıra unvanı Batı dışından alan ilk sanatçı. IFPI kazananı saptarken bütün sanatçıların eski kayıtlarının tamamını kapsayacak şekilde küresel satış, indirme ve yayınların bütününü dikkate alır.

SWİFT DE GEÇEN YIL İKİ ALBÜM ÇIKARMIŞTI

Swift de geçen yıl iki albüm çıkarmıştı. Temmuzda çıkan ve folk müzikten esinlenen Folklore'la aralıkta çıkarak piyasaya sürülen ikinci sürpriz albüm olan Evermore. Sanatçıyı sıralamada Kanadalı hip-hop yıldızı Drake takip ederken The Weeknd ve Billie Eilish de dördüncü ve beşinci sıralara yerleşti. İlk 10 sıralamanın geri kalanını Eminem, Post Malone, Ariana Grande, Juice WRLD ve Justin Bieber doldurdu.

YÜZLERCE K-POP ŞARKISININ SPOTİFY'DAN KALDIRILDIĞI BİLDİRİLMİŞTİ

Bu hafta Güney Koreli distribütör Kakao M ile yayın platformu arasındaki bir lisans anlaşmazlığı sebebiyle yüzlerce popüler K-pop şarkısının Spotify'dan kaldırıldığı bildirilmişti.

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral


BTS

PAYLAŞ