Engelsiz Türkiye Partisi ile Büyük Türkiye Partisi kapatıldı

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararlara göre iki siyasi parti hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından kapanma kararı verildi. 

AYM üst üste iki kez büyük kongresini gerçekleştirmeyen Engelsiz Türkiye Partisi ile Büyük Türkiye Partisi'nin 'kendiliğinden dağılmış sayılarak' hukuki varlıklarının sona erdiğine karar verdi.

MALLARI HAZİNEYE GEÇTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Engelsiz Türkiye Partisi ve Büyük Türkiye Partisi'nin kendiliğinden dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi istemiyle iddianame hazırladı.

İddianamede, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, ilk büyük kongrenin partinin tüzel kişilik kazanmasından başlayarak iki yıl içinde toplanması gerektiği, buna karşın Büyük Türkiye Partisi'nin büyük kongresini Siyasi Partiler Kanunu'na uygun yapmadığı ve zorunlu organlarını oluşturmadığı kaydedildi.

Anayasa Mahkemesi, Engelsiz Türkiye Partisi ile Büyük Türkiye Partisi'nin ilgili yasal düzenlemeler gereğince dağılmış sayılarak hukuki varlıklarının sona erdiğine, her iki partinin tüm mallarının Siyasi Partiler Kanunu'nun 110. maddesi uyarınca Hazine'ye geçmesine karar verdi.

Tükenmez Haber
 


aym

PAYLAŞ