'Adana’da ciddi sayıda mutasyonlu virüs var'

Fotoğraf: Evrensel

Sağlık Bakanlığının koronavirüs risk haritasına göre orta risk grubunda yer alan Adana’da koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler büyük ölçüde hafifletildi. Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, "Bakanlığın verilerine göre Adana orta risk grubunda yer alsa da kentte mutasyonlu virüs sayısı azımsanmayacak kadar yüksek" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 28 bin 901 kişi hayatını kaybetti.

'ADANA'DAKİ VAKA SAYILARI GEÇEN HAFTAYA GÖRE DAHA İYİ DEĞİL'

Evrensel'den Volkan Pekal'ın haberine göre, Adana’nın batısında Mersin’in doğusunda da Osmaniye’nin yüksek riskli iller arasında olduğuna dikkat çeken Selahattin Menteş, “Adana’daki vaka sayıları geçen haftaya göre daha iyi değil. Üstelik Adana’da gördüğümüz vaklar arasında mutasyonlu virüsler azımsanmayacak kadar yüksek. Her gelen vakada mutasyon çalışmadığımız halde böyle” dedi. Ellerindeki kitlerle İngiltere’de görülen mutasyonu tespit ettiklerine dikkati çeken Menteş “Mutasyonlu virüsün bulaşıcı özelliğinin daha fazla olmasından kaynaklı olarak biz 3’üncü pikin korkusunu taşıyoruz” dedi. Vaka sayıları tırmanıp mutasyonlu virüs riski artarken aşılamanın yeterli olmamasını eleştiren Menteş, “Elimizdeki aşının mutasyona karşı ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz. Korkumuz o ki aşılarımız mutasyona etkili olmazsa aşının da bir alamı kalmayacak” ifadelerini kullandı.   

'SİZ 40 GÜNDE ANCAK 10 MİLYON AŞILAMA YAPABİLMİŞSİNİZ'

Aşılamada ancak 10 milyonlara yaklaşıldığını dile getiren Menteş,  Adana’da ise nüfusun sadece yüzde10’unun aşılanabildiğini belirterek, “Siz 40 günde ancak 10 milyon aşılama yapabilmişsiniz. Nüfusun tam bağışık diyebilmemiz için yüzde 60-70’inin aşılanması gerekli. 2 doz olarak düşündüğünüzde en az yüz, yüz yirmi bin aşı gerekli. Bu aşılama hızı ile bu işi çözemeyiz” uyarısını yaptı. Aşı miktarı yetersiz olduğu için  aşılama hızının düştüğünü belirten Menteş “Açtığımız aşı merkezlerinin sayısını bile azalttık. Şehir Hastanesi’nde aşı için açtığımız 25 poliklinik sayısını 5’e düşürdük. Çünkü MHRS randevuya izin vermiyor. Buradan şunu çıkarıyoruz, ya aşı miktarı az, hızı ona göre azaltıyorlar; ya da bu bir beceriksizlik. İki durumda doğru değil. Zaten okulları açtık, bir ay sonra kapanmak istemiyorsak aşılamaya hız vermek zorundayız” dedi.

'HASTA SAYILARI DA İNSAN DAVRANIŞLARI DA BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİYOR'

Yeni dönemle birlikte illere yönelik kararların yerellerde alınmasını olumlu karşıladıklarını ifade eden Menteş “Çünkü hasta sayıları da insan davranışları da bölgelere göre değişiyor. Şimdiye kadar merkezden gelen kararlarla tüm iller belirlenmeye çalışıldı. Biz başından beri ‘Bırakın yerel dinamikler bu işi yönetsin’ dedik. Fakat burada da bağımsız kuruluşlar olan tabip odalarının mutlaka bu işin içinde olması lazım” dedi.


PAYLAŞ